Potíže s prostatou

Potíže s prostatou trápí nejednoho muže. Jedná se o téma, které je pro mnoho z nich velmi citlivé. Proč podobné problémy vznikají, jak jim předcházet a lze je účinně řešit?

Co je prostata a jakou funkci plní

Prostata je mužský pohlavní orgán. Nachází se pod močovým měchýřem. Za normálních okolností má zdravá prostata rozměry přibližně 2 x 3 cm. Do 17. roku života se přirozeně vyvíjí a roste do své definitivní velikosti. S věkem se může postupně zvětšovat, předpokládá se, že odpovědné jsou za to pohlavní hormony.

Primární funkcí mužské prostaty je produkce tzv. prostatické tekutiny, která tvoří největší část objemu ejakulátu (cca mezi 15 až 30 %). Ta má za úkol zvýšit životaschopnost spermií, které chrání a zajišťuje jim výživu. 

Ejakulátu dává prostatická tekutina typickou konzistenci i zabarvení. Normální je bílé, šedavé či lehce nažloutlé zbarvení. Příměs krve nebo hnisu signalizuje problém.

Onemocnění prostaty

Obecně lze onemocnění prostaty rozdělit do tří skupin: 

  • Zánětlivé choroby 
  • Nezhoubné zvětšení prostaty 
  • Zhoubný nádor prostaty (karcinom)

Klasickým mužským onemocněním je zejména prostata zvětšená, která sama o sobě často nepřináší žádný problém. Obecně bychom však problémy neměli podceňovat, zvětšená prostata může v krajní fázi vést až k poškození ledvin a rovněž být předstupněm fatální diagnózy v podobě karcinomu, který se v počátku vždy nepodaří odhalit. Včasná diagnostika je proto mimořádně důležitá.

Kdo je onemocněním prostaty ohrožen

Zvětšená prostata

Zvětšená prostata trápí v současné době již velmi mladé muže okolo 30 roku věku a obecně lze v populaci pozorovat klesající „trend“, neboť choroba ohrožuje stále mladší muže. Ti přitom často nepozorují žádné příznaky a zvětšenou prostatu v počátcích nerozpoznají. Typicky ohroženou skupinou jsou pak muži nad 50 let.

Ti už mohou mírné obtíže pociťovat, v mnoha případech se nicméně symptomy neobjevují vůbec žádné. Ve vyšším věku trpí zvětšenou prostatou většina mužů. Zhruba polovina z nich žádné subjektivní příznaky zvětšené prostaty též neudává. Mezi 60. a 70. rokem se objevuje zvětšená prostata již prakticky u všech.

Odborně tuto problematiku vysvětluje MUDr. Jiří Stejskal z urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze 4: „Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (BHP) znamená zvětšení žlázové části prostaty, které není způsobeno karcinomem prostaty nebo jinou malignitou (zhoubným novotvarem). Může k ní v některých případech docházet již od 30. roku věku, obvykle bývá velmi pozvolná, tempo je však individuální. Mírné obtíže se zpravidla vyskytují typicky kolem 50. roku. Přestože je však ve vyšším věku postižena BHP skutečně většina mužů, obtíže s ní spojené zažívá pouze asi polovina z nich.

Záněty

Zánětlivá onemocnění prostaty lze rozdělit na dvě základní skupiny:

1. Chronické záněty 

Nebakteriální chronická prostatitida patří k nejčastějším formám tohoto onemocnění. Druhou nejčastější podobou je bakteriální chronická prostatitida.

Ohroženi jsou muži, kteří již prodělali infekci močového měchýře nebo močových cest. Dalšími faktory mohou být i zvětšená prostata, anatomické anomálie v močovém ústrojí nebo anální sexuální styk.

2. Akutní zánětlivá onemocnění

Akutní záněty se vyskytují nejméně často a jsou vyvolané bakteriemi. Akutní prostatitida může ohrožovat muže nezávisle na věku, typicky bývají postiženi velmi mladí muži již od 20. roku věku. Důvodem jsou infekce nebo pohlavní choroby. Další příčinou může být oslabená imunita nebo prochladnutí.

Zanedbaný akutní problém může taktéž vyústit do chronického stadia. Chronický zánět paradoxně vykazuje mírnější symptomy, proto mají muži někdy tendenci jej dále přehlížet a k lékaři nejdou. Ačkoli si všimnete mírných příznaků, s návštěvou lékaře byste neměli otálet. Pozor, zánět může i nemusí být přenosný sexuálně.

Karcinom prostaty 

Karcinom se řadí k vůbec nejčastějším onkologickým chorobám u mužů. Celkem postihuje asi 4 % mužů ze všech diagnostikovaných zhoubných onemocnění.

Rizikovými faktory pro vznik nádoru jsou zejména věk, karcinom se objevuje typicky u mužů středního věku a dále, dále předpoklady genetické (dřívější výskyt nádoru v rodině), kromě toho faktory hormonální (působení DHA), dieta založená na vyšším příjmu živočišných tuků a červeného masa, dále vyšší sexuální aktivita a profesionální předpoklady (například expozice RTG zářením).

Jak nemoci prostaty poznám 

U zvětšené prostaty je nutné si všímat zejména následujícího

Vzhledem k tomu, že prostata je díky své anatomii propojena s močovými cestami a močovým měchýřem, řada mužů si jako prvních příznaků, že něco není v nepořádku, všimne zejména kvůli potížím při močení.

Zvětšená prostata se tak typicky manifestuje častým močením, a to zejména v nočních hodinách. Signifikantními příznaky jsou dále i přerušovaný či slabý proud moči, případně opožděný začátek močení či nutkání na močení.

Zbytnělá prostata navíc vede k tomu, že se moč v měchýři hromadí, což způsobuje infekce a záněty močových cest. Zánět močových cest neboli cystitida se projevuje opět bolestí, a to jak při močení, tak trvalou bolestí v podbřišku, řezáním či pálením při močení, horečkou, kalnou a zapáchající močí, případně příměsí krve v moči.

V krajním případě se pacient nemůže vymočit vůbec, neboť dochází k útlaku močové trubice zvětšenou prostatou. Takovýto stav již zcela nutné vyžaduje lékařské ošetření, neboť může vést k trvalým následkům.

Jak se projevuje karcinom

Karcinom se zprvu neprojevuje mnohdy nijak. V rané fázi patří mezi příznaky problémy s močením, někdy tak mohou být počáteční projevy ztotožněny s příznaky zbytnělé prostaty. V pozdějších stádiích již nastupuje bolest v oblasti zad a kyčlí, která se přenáší až do končetin. Charakteristickými projevy karcinomu obecně často bývá nevysvětlitelné hubnutí či zvýšená únava.

MUDr. Otakar Čapoun, FEBU z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje: „Jakmile se začne rakovina projevovat některým z příznaků, jako jsou problémy při močení, v moči může být patrná krev, bolesti v kostech, nebo dokonce zlomenina, je už nádor pokročilý a nevyléčitelný. Apelujeme proto na muže, aby vyšetření podstoupili ještě v době, kdy obtíže nemají. Pokud lékař objeví onemocnění brzy, může předejít nebezpečným komplikacím, jako jsou kostní metastázy, a pacientovi ve výsledku zachránit život. Muži by se tedy vyšetření opravdu obávat neměli.

Jaké mohou být příznaky zánětu

Typickými příznaky je bolest, problémy při močení, pálení, dále bolesti rozšiřující se z rozkroku až do oblasti třísel nebo do podbřišku. Muži mohou při zánětu pozorovat také krev v ejakulátu nebo dokonce poruchy erekce. U akutních zánětů udává pacient taktéž horečku.

Kdy vyhledat lékaře

Je nutné jít k lékaři už z preventivních důvodů, když spadáte do potenciálně ohrožené skupiny, ale žádnými obtížemi netrpíte?

Jednoznačně ano. Každý muž již zhruba okolo 50. roku věku by měl pravidelně navštěvovat urologa. Pravidelné preventivní prohlídky jsou na místě 1x ročně. U mužů, kteří mají vyšší genetické riziko karcinomu, by měly pravidelné preventivní prohlídky být absolvovány dokonce již od 40. roku věku.

Samozřejmě navštivte svého ošetřujícího lékaře vždy, pokud zaznamenáte některé z výše citovaných symptomů, případně si všimnete jakékoli bolestí.

Jak to probíhá u urologa

Mnoho mužů pociťuje před návštěvou lékaře stud nebo se obává, že vyšetření budou bolestivá. Co vás tedy v ordinaci může čekat?

Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA. všechny uklidňuje: „Většina mužů se prohlídky bojí. Je to pro ně příliš intimní. A právě proto je nutné je podpořit a zdůraznit, že vyšetření není bolestivé a není důvod k obavám.“ 

Preventivní vyšetření nebolí více než třeba běžná návštěva praktického lékaře. Urolog bude potřebovat znát vaši anamnézu, tj. váš aktuální zdravotní stav. Řekněte mu, jakým onemocněním trpíte nebo které léky aktuálně užíváte.

Dále vás vás vyšetří pohmatem a odebere vám krev, moč a absolvujete také ultrasonografii neboli ultrazvuk ledvin, močového měchýře, močových cest, pánve, prostaty a varlat.

Laboratorní vyšetření sleduje zejména hladiny kreatininu, a to zejména pro ověření aktuální funkčnosti ledvin. Dále se tímto způsobem stanovuje prostatický specifický antigen, což je nutné pro případné odhalení nádoru.

Lékař může také vyšetřit prostatu per rektum neboli přes konečník. Ani to pochopitelně nebolí, vše může být pouze mírně nepříjemné. Celkem vyšetření ovšem nezabere více než pár minut. Žádná speciální příprava není nutná a vyšetření neznamená pro pacienta žádnou zátěž, probíhá ambulantně a po pár minutách odcházíte domů.

V případě potížích s močením absolvujete i urodynamické vyšetření. Hodnotí se při něm funkčnost močových cest a odborník touto cestou může odhalit případné poruchy. Princip zvláštně znějícího vyšetření je jednoduchý a opět se ho nemusíte nikterak obávat: V ordinaci po vás budou chtít, abyste se vymočili do speciálního přístroje, který hodnotí průtokové parametry moči. Než toto vyšetření podstoupíte, měli byste se dostatečně napít, zapotřebí je plný močový měchýř.

Méně příjemnou součástí je cévka v močovém měchýři, která hodnotí především tlak. Opět lze říci, že vyšetření může být pouze nepříjemné, v zásadě ale je nebolestivé.

Jak se onemocnění prostaty léčí

Jak se léčí zánět

Chronické záněty se léčí nasazením antibiotik, protizánětlivých léků, případně medikamenty na uvolnění prostaty.

Akutní zánět je taktéž dobře léčitelný, klíčové je určení původce, aby mohla být nasazena vhodná antibiotická léčba. Nutná bývá i hospitalizace a pacientovi se zajistí odvod moči z organismu za pomocí katetru.

Léčba zvětšené prostaty

V počátečním stádiu je na místě pacientovi nasadit vhodnou medikamentózní léčbu. K tomu slouží tzv. alfablokátory, které se používají na uvolnění svalové tkáně.

Pokud na konzervativní léčbu nemocný nereaguje nebo se objevují závažné komplikace, lékař musí zvolit chirurgický zákrok. Nejčastěji se takto musí odstranit vnitřní část prostaty, čímž se eliminuje útlak močové trubice.

K operační léčbě zvětšené prostaty je zase přistoupeno v případě výskytu těžkých příznaků, které již nereagují na léky. „Mezi tyto komplikace patří opakované zástavy močení, opakované krvácení do moči, městnání moče v ledvinách a selhání funkce ledvin, opakované infekce v močových cestách, zvětšující se zbylý objem moče v měchýři po vymočení, kámen či kameny v močovém měchýři a dále výrazné obtíže dle pocitů pacienta,” vysvětluje MUDr. Jiří Ladman z Urologického oddělení, Nemocnice Písek a.s.

Lékař může taktéž rozhodnout o rozsáhlejším zákroku, kterým je radikální prostatektomie. To znamená, že se odstraní celá prostata. Odstranění zbytnělé části však většinou postačí, k prostatektomii se musí přikročit vesměs u zhoubných nádorů.

Co následuje po odhalení karcinomu

V případě karcinomu prostaty velmi záleží na tom, v jaké fázi lékař chorobu odhalil. Jde-li o časné stádium, volí se operace.

V pozdější fázi, kdy už navíc karcinom může zakládat metastázy, se zpravidla indikuje ozařování neboli radioterapie. Jedná se o velmi účinný léčebný postup, při němž medicína využívá různé techniky. Radioterapii doplňuje taktéž hormonální léčba.

Jak předcházet onemocněním prostaty

Nejúčinnější prevencí jsou výše citované pravidelné lékařské prohlídky. A to zejména z titulu prevence nádorových onemocnění.

Aktuálně na ně v České republice dle aktuálně dostupných informací zemřou denně čtyři muži. Podstatnou část z nich by přitom šlo zachránit právě díky včasné prevenci. Statistiky uvádějí, že až 80 % mužů lze úspěšně vyléčit právě na základě toho, že se na nádor přijde včas.

Potvrzuje to Doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta urologické kliniky FNO: „Rakovinu prostaty, je-li odhalena včas, lze velmi úspěšně léčit. Moderní diagnostika nám umožňuje vybrat pro pacienta léčbu s co možná nejmenšími nežádoucími účinky. Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace.

Co pro sebe můžu udělat sám

Přestože mechanismus vzniku zhoubných onemocnění moderní medicína stále neumí zcela ovlivnit, a tedy navrhnout stoprocentně účinná preventivní opatření, lze říci, že prevenci má v rukou významnou měrou i sám pacient.

Zdravý životní styl představuje cestu, jak snížit riziko. Obezita je jedním z faktorů, které se na nemocech prostaty podílejí. Muži by se proto měli rozhodně vyvarovat kouření a nadměrné konzumace tuků. Lékaři naopak doporučují stravu bohatou na bílkoviny a vlákninu. Taktéž obecně platí, že je na místě omezit ve vhodně nastavené životosprávě i konzumaci alkoholu.

V rámci zdravého životního stylu je zcela bezpochyby nutné zařadit i přiměřenou pohybovou aktivitu. Které cviky zvolit? Odborníci doporučují zařadit do cvičební rutiny například pilates, nejlépe pod dohledem zkušeného lektora.

Sex a zdravá prostata

Vhodnou aktivitou pro zdravou prostatu je také její masáž. Tu lze zahrnout do pravidelné sexuální aktivity. Muž ji může provádět sám, vhodnější ale je, může-li zapojit svou partnerku. Masáž by se měla provádět zhruba 1x až 2x měsíčně.

Rozhodně lze také tvrdit, že pravidelná sexuální aktivita jako taková mužské prostatě prospívá. Na základě studie vypracované na Harvardově univerzitě můžeme říci, že pravidelný sex alespoň 5x týdně významně snižuje riziko úmrtí na rakovinu. Muž by však neměl sexuální partnerky střídat, neboť se tím naopak vystavuje riziku infekce.

Bylinky a zdravá prostata

Anebo můžete zvolit volně dostupné doplňky stravy. „Léky rostlinného původu jsou velmi populární především díky masivní reklamě a snadné dostupnosti bez předpisu,” popisuje tuto možnost MUDr. Otakar Štanc z Urologického oddělení, Nemocnice na Bulovce.

Mezi ně se řadí i Prostanax. Prostanax je produkt na přírodní bázi, který díky obsahu vysoce koncentrovaných složek pozitivně ovlivňuje udržení prostaty ve správné kondici. Zlepšuje některé symptomy zvětšené prostaty, působí protizánětlivě a pozitivně ovlivňuje vylučovací funkci ledvin i funkci močového ústrojí. Prostanax se užívá dlouhodobě, po dobu alespoň několika měsíců. Prostanax je volně dostupný na internetu, můžete si jej tedy zakoupit bez nutnosti lékařského předpisu nebo konzultace s vašim lékařem.

Pánové, péče o prostatu by měla být něčím naprosto normálním a přirozeným. Proto se za to rozhodně nestyďte a v případě potíží navštivte svého lékaře.

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY

Certifikované tabletky Zerex Klasik pro kvalitní a silnou erekci
Přípravek
na
podporu
erekce
Zerex
Klasik
720,00 Kčs DPH
Zerex Ultragold dlouhodobě udržuje sexuální kondici
Přípravek
na
potenci
a
zvýšení
libida
Zerex
Ultragold
1 600,00 Kčs DPH
Přírodní
přípravek
na
prostatu
Zerex
Prostanax
599,00 Kčs DPH