Potíže s prostatou

Prostata, neboli jinak řečeno žláza předstojná, je sice malý a nenápadný orgán, který ovšem dokáže napáchat spoustu neplechy. Časté močení je jen jedním z nich. Pokud se totiž prostata nepřirozeně zvětší, dokáže nadělat v těle muže spoustu problémů.

Jaké mužské problémy jsou spojené s prostatou? Jak se jim můžete vyhnout? Jaké jsou rizikové faktory, které mohou vést k problémům s prostatou? A co všechno byste o prostatě měli vědět? Na to se zaměříme právě zde.

Prostata a její funkce

Prostata, neboli žláza předstojná, se nachází pod močovým měchýřem. Zde obepíná močovou trubici. Prostata má v těle každého muže velice důležitou roli. Vytváří se v ní totiž sekret, který je hlavní složkou semene - vyživuje sperma a zlepšuje pohyblivost spermií. Bez této tekutiny by vůbec nemohlo dojít k početí. Proto nelze problémy s prostatou preventivně řešit jejím odstraněním.

Prostata má ve zdravém stavu velikost vlašského ořechu. Ovšem čím je muž starší, tím nabývá prostata na velikosti. Proto si lidé často spojují stáří s problémy s prostatou a vnímají je za naprosto běžné. Tak by tomu ale být nemělo! Prostatu nemusíte nechat narůst do gigantických rozměrů, aby vás začala trápit!

Proč prostata roste?

To, že vám prostata začne s přibývajícím věkem růst, souvisí s přeměnou mužského pohlavního hormonu na DHT uvnitř samotné prostaty. Pokud se množství těchto látek v prostatě nepřiměřeně zvýší, zvětší se také samotná prostata. Jinak řečeno se tedy jedná o nezhoubné přemnožení buněk prostaty. Na jedné straně to vypadá neškodně - zvětšená prostata nebolí, ovšem na straně druhé dokáže taková prostata nadělat spoustu problémů.

Nejčastější problém s prostatou: Zvětšená prostata

Jako zcela nejčastějším a nejrozšířenějším problémem v mužské populaci je zvětšená prostata. V prostatě se přemnoží buňky a ta pak naroste do nepřirozených rozměrů. Výsledkem je časté, přerušované, zdlouhavé a namáhavé močení, slabý proud moči, odkapávání po močení, neustálé noční vstávání a nepříjemný pocit tam dole. I když to nebolí, je to velmi nepříjemné.

Mnoho mužů kvůli tomu ztratí sebevědomí, přestanou se stýkat s přáteli nebo se dokonce uzavřou doma. Nejčastěji se tento stav objevuje u mužů ve středním věku, tedy zhruba v 50 až 60 letech. Podle průzkumů má tyto potíže 50 % pacientů ve věku 50 let a až 80 % pacientů ve věku 80 let. Zvětšená prostata tedy jednoznačně souvisí s postupujícím věkem.

Druhý častý problém: Rakovina prostaty

Druhým častým problémem, který v souvislosti s prostatou řeší mnoho mužů, je rakovina prostaty. Jedná se zároveň o nejběžnější typ rakoviny u mužů. Opět jsou příznaky tohoto problému pozvolné. Rakovina prostaty totiž roste velmi pomalu a tiše.

Zpočátku vás nijak neomezuje. Močení je normální, žádnou bolest ani divné pocity necítíte. Nic se neděje. Ovšem postupem času se rakovina rozroste a začne působit nejen nepříjemnosti, ale také ničit okolní tkáně. V horším případě může metastázovat a rozšířit se tak do dalších částí těla.

Odhalit rakovinu prostaty můžete až ve chvíli, kdy je dostatečně velká, aby ovlivnila močovou trubici, tedy samotné močení. Příznaky jsou časté močení, problém začít vůbec močit a následně udržet moč, krev v moči nebo velmi bolestivé a nepříjemné močení. Jak už jsme ale uvedli, tyto symptomy se objeví až v pokročilém stádiu rakoviny, na začátku si prakticky ničeho nevšimnete.

Jak se vyhnout problémům s prostatou?

Avšak nemusíte se bát! Problémům s prostatou se můžete úplně vyhnout a zařadit se tak mezi 20 % šťastlivců, kteří ve stáří nemají s prostatou absolutně žádné trápení. Základem jsou pravidelné preventivní prohlídky u vašeho praktického lékaře a urologa. Prostata začíná růst už v 25 letech, a tak preventivní prohlídky nezanedbávejte! Včasné odhalení jakýchkoliv problémů vás může zachránit před všemi nepříjemnostmi.

Dále je důležité dodržovat zdravý způsob života. Pravidelný pohyb, správná životospráva, pestrý jídelníček - to vše vám pomůže nejen na cestě za zdravou prostatou, ale také celkově za spokojenějším a zdravějším životem.

Zatřetí zařaďte do svého jídelníčku určité potraviny a bylinky, které příznivě ovlivňují fungování prostaty. Takovými potravinami jsou rajčata, zelený čaj, maliny, rukola, kurkuma, křen, česnek, řeřicha, chřest, losos, avokádo, růžičková kapusta, brokolice, rybí jikry či třešně. Nejen, že jsou tyto potraviny zdravé, ale také jsou naprosto vynikající. Naučte se s nimi několik skvělých receptů a uvidíte, že na problémy s prostatou okamžitě zapomenete.

Dále můžete vyzkoušet také bylinný prostředek se Serenou plazivou. Používá se na zmírnění problémů s močením, včetně těch způsobených zvětšenou prostatou.

Nebo si občas dejte čaj z kopřivy dvoudomé. Ten zlepšuje některé symptomy zvětšené prostaty, působí protizánětlivě a pozitivně ovlivňuje vylučovací funkci ledvin i funkci močového ústrojí. Všechny výše zmíněné účinné bylinky najdete v doplňku stravy na prostatu Prostanax.

A pokud do svého života zařadíte všechny výše zmíněné preventivní možnosti, zvýšíte svou úspěšnost v boji s tímto problémem na maximum.

Léčba rakoviny prostaty

S rakovinou prostaty to už bohužel tak růžové není. Zde nestačí změnit životní styl a začít jíst zdravě. Na rakovinu prostaty se musí jinak! Samozřejmě vše záleží na doporučeních vašeho ošetřujícího lékaře. Možnosti léčby jsou tyto:

  • Léčení ozářením - do prostaty se implantují radioaktivní semeno a díky tomu dochází k cílenému ozáření rakovinných buněk.
  • Konformní radiační terapie - tento typ léčby funguje tak, že radiační paprsky jsou speciálně tvarovány a směřovány do zasažené oblasti, kde se překrývají.
  • Radioterapie - jedná se o pokročilou formu konformní radiační terapie. Kryoterapie - jak už samotný název napovídá, má tento typ léčby něco společného s mrazem. Během tohoto procesu se totiž zabijí rakovinné buňky zmrazením. Provádí se to tak, že se speciální sondy vkládají do prostaty přes zeď konečníku, kde zmrazí prostatovou žlázu a tím zabijí rakovinné buňky.
  • Chemoterapie - zřejmě nejznámější forma léčby rakoviny. Přesto, že u rakoviny prostaty není příliš běžná, i zde se může v některých případech zvolit právě tento typ léčby.

Možností léčby je ale samozřejmě více. Každý lékař může zvolit i různé jiné varianty nebo třeba více typů najednou. Nebudeme vám ovšem nic nalhávat, žádná z nich není příjemná, jako ostatně ani samotné onemocnění rakovinou.

Můžete se vyhnout rakovině prostaty?

Proto určitě každého teď napadne, jak se vůbec vyhnout takovým nepříjemnostem? Nejde rakovině prostaty nějak předejít? Bohužel žádný zaručený způsob, „jak nedostat rakovinu prostaty” neexistuje. Můžeme vám ale doporučit pár tipů, jakým rizikovým faktorům se vyhnout a tím si také snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny.

  • S narůstajícím věkem zvyšte četnost preventivních prohlídek. Čím častěji na ně budete chodit, tím větší pravděpodobnost budete mít, že včas odhalíte případné problémy a tím jednodušší pro vás bude se jich zbavit.
  • Pokud máte někoho v rodině, kdo měl rakovinu prostaty nebo rakovinu jiného orgánu orgánu, určitě to nepodceňujte a hlídejte si jakýkoliv byť sebemenší příznak. Lidé s genetickou predispozicí jsou totiž nejohroženější skupinou.
  • Prevencí proti rakovině prostaty mohou být také přírodní doplňky stravy s obsahem účinných bylinek, jako je kopřiva dvoudomá a Serenoa plazivá.
  • A v neposlední řadě se snažte zlepšit svůj životní styl. I ten hraje v tomto případě svou roli. Omezte kouření a alkohol, zlepšete svůj jídelníček a zahrňte do svého života více pohybu. To všechno vám může při prevenci proti rakovině hrát do karet.

Problémy s prostatou nejsou normální!

Ač je ve společnosti rozšířený názor, že problémy s prostatou ke stáří prostě patří, nemusíte se s tím jen tak smířit. Přesto, že zvětšená prostata nezpůsobuje žádnou bolest, je velmi nepříjemná a může vám zničit sebevědomí i pohodové stáří. Nenechte se omezit něčím tak banálním, jako je prostata!

Nezapomínejte také na to, že problémy s prostatou nejsou záležitostí na jeden víkend! Je potřeba o ni a své zdraví dlouhodobě pečovat. Pokud začnete brzy, mohou se vám problémy s prostatou zcela vyhnout. Ideální je nenechat ji „dozrát” do nepříjemné velikosti. Pamatujte na ni a odvděčíte se sami sobě klidným stářím bez problémů.

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY

Certifikované tabletky Zerex Klasik pro kvalitní a silnou erekci
Přípravek
na
podporu
erekce
Zerex
Klasik
720,00 Kčs DPH
Zerex Ultragold dlouhodobě udržuje sexuální kondici
Přípravek
na
potenci
a
zvýšení
libida
Zerex
Ultragold
1 600,00 Kčs DPH
Přírodní
přípravek
na
prostatu
Zerex
Prostanax
599,00 Kčs DPH