Jak léčit erektilní dysfunkci?

V současnosti jí trpí přibližně 152 milionů mužů po celém světě. Tato porucha má vliv nejen na sexuální zdraví, ale ovlivňuje také celkový zdravotní stav.

Erektilní dysfunkce je problém, který v současnosti trápí spoustu mužů po celém světě. Je to stav, kdy muž dlouhodobě nemůže dosáhnout normální a pevné erekce a nemůže tak mít uspokojivý sexuální styk. A tento stav u něj přetrvává alespoň šest měsíců. Jednorázové situační selhání nebo jednorázové poruchy ztopoření nepředstavují vážný problém a nevyžadují terapii. Možná vás to zaskočí, ale v současnosti erektilní dysfunkcí trpí přibližně 152 milionů mužů po celém světě. Některé odhady dokonce uvádějí, že některým z jejích stupňů trpí až polovina mužů po překročení čtyřicítky. Není to tedy problém nijak vzácný. Objevuje se jako ve starém, tak v mladém věku.

Co ovlivňuje erektilní dysfunkci?

Tato porucha má vliv nejen na sexuální zdraví muže, ale ovlivňuje také celkový zdravotní stav, partnerské, rodinné vztahy a také radost ze života. Mužská erektilní dysfunkce je jednou z vůbec nejčastějších a nejnepříjemnějších poruch sexuálních funkcí. Erektilní dysfunkce je velký problém a může odstartovat sérii dalších problémů. Nemusíte se však bát, protože je to porucha, která se už dnes dá velmi jednoduše a rychle vyřešit. Na začátek je důležité si uvědomit, že je potřeba s tím něco dělat!

Projevy erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce se projevuje neschopností dosáhnout normální a pevné erekce, nedostatečným ztopořením penisu a neschopností udržet erekci. Pokud se u vás objeví jeden z těchto projevů, může se jednat o erektilní dysfunkci. Ovšem je potřeba tuto poruchu probrat se svým lékařem a stanovit správnou diagnózu. Lékaři totiž říkají, že ne každé selhání můžeme považovat za poruchu erekce. Až pokud se tyto projevy objevují příliš často a dostatečně dlouho, minimálně šest měsíců, může jít o skutečný problém.

Jak vzniká erektilní dysfunkce – porucha erekce

Erektilní dysfunkce může vzniknout na základě různých faktorů a podnětů. Strůjce těchto problémů dělíme na organické (vaskulogenní, neurogenní, endokrinní, diabetické, anatomické) a psychogenní. Ovšem počátky erektilní dysfunkce mohou stát i na jiných spouštěčích. Vznik erektilní dysfunkce tedy není zcela jednoznačný.

„Většina případů erektilní dysfunkce má původ ve více než jedné příčině. Jinými slovy, poruchy ztopoření dosti často vznikají vícefaktorově či multifaktoriálně. I u těch mužů, kde je erektilní dysfunkce dána hlavní příčinou organickou, možno říci tkáňovou, se při málo úspěšných pokusech o pohlavní styky zákonitě přidružuje individuálně různě veliká psychická nadstavba,” vysvětluje původ erektilní dysfunkce MUDr. Václav Urbánek, CSc.

Poruchy erekce mohou vznikat například i díky tabletkám proti bolesti. Pokud muž řeší jakoukoliv bolest lékem, řekněte mu, ať to raději vydrží. Na užívání opiátů neustále upozorňují i vědci. Právě ty způsobují změnu hladiny pohlavního hormonu v mužském těle. Kromě zmíněných poruch může dojít i k jiným problémům, které se muži bojí zmínit. Mezi problémy patří i bolestivá ejakulace nebo těžkosti s dosažením orgasmu.

Příčiny erektilní dysfunkce

Většina lékařů se shoduje v tom, že porucha erekce se ve většině případů nepovažuje za samotné onemocnění, ale spíše za projev jiného onemocnění. Erektilní dysfunkce je tedy velmi citlivý indikátor celkového zdraví a může být prvním příznakem nemoci. Mezi spouštěče patří například:

  • Vysoký krevní tlak
  • Cukrovka
  • Parkinsonova choroba
  • Hypospadie
  • Peyronieho choroba
  • Roztroušená skleróza
  • Ateroskleróza
  • Neurologické onemocnění
  • Kardio-vaskulární onemocnění
  • Chirurgické zákroky
  • Psychické změny

Nejčastější příčiny

K nejčastějším důvodům vzniku erektilní dysfunkce patří cévní příčiny. Tedy stav, kdy cévy v penisu snižují svou pevnost, a tudíž také pevnost ve stopořeném stavu. Další častou příčinou jsou neurologická onemocnění, která se velkou měrou podílí na erektilní dysfunkci. Při tomto problému nedochází k dostatečné relaxaci a muž zkrátka nemůže dosáhnout erekce běžnými způsoby.

Další příčiny

Příčiny však nesouvisí jen s vaším tělesným zdravím, ale i momentálním fyzickým rozpoložením a psychikou. „Při vzniku výrazných poruch ztopoření penisu (odborně řečeno při vzniku erektilní dysfunkce) se může uplatňovat celá řada rozmanitých příčin, které se v mnoha případech různě kombinují. Podílet se mohou jednak faktory psychické, a to „nejistota z očekávání“, partnerské či manželské konflikty, nedostatek sebedůvěry a pokles nálady v důsledku stresu, deprese, situační či generalizované úzkosti. A dále to mohou být faktory organické, v první řadě cévní (tepenné, žilní, popřípadě kombinace obou složek) a faktory pramenící z poruch nervové soustavy; dále příčiny místní neboli lokální včetně anomálií a zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů, stavy po operacích (zejména prostaty), úrazy pánve, odchylky ve fungování žláz s vnitřní sekrecí. Dobře je znám vztah erektilních dysfunkcí k některým celkovým onemocněním, jako je zvýšený krevní tlak, cukrovka či povšechné kornatění tepen neboli ateroskleróza. Nezřídka se mohou uplatňovat vlivy toxické (nikotin u silných kuřáků, alkohol či jiné návykové látky) a lékové (například při nutnosti dlouhodobě užívat tablety proti zvyšování krevního tlaku),” uvádí uznávaný odborník v oblasti sexuologie MUDr. Václav Urbánek, CSc.

Pokud tedy máte zálibu v alkoholu a v nikotinu, měli byste zvážit snížení jejich konzumace a užívání. Důležitý je i zdravý životní styl. Nedostatek spánku, pohybu, hodně práce, ale i mastná a smažená jídla mohou být příčinou poruchy erekce. Zastavte se a změňte aspoň na chvilku svůj harmonogram a určitě nastane zlepšení.

Můžeme předcházet erektilní dysfunkci?

Erektilní dysfunkce je skutečně velmi nepříjemná. Jak již bylo zmíněno výše, příčin a spouštěčů může být několik. Nelze jednoznačně říct, zda to či ono je spouštěčem. Na druhou stranu lze erektilní dysfunkci předejít. V prvé řadě, pokud se v práci stresujete, máte nedostatek spánku a nemáte čas na zdravé jídlo, můžete jí předcházet změnou životního stylu. Udělejte si seznam cílů, kterých chcete dosáhnout. Dopřejte si alespoň osm hodin spánku, snažte se více cvičit, méně kouřit, těšit se ze života, občas navštívit lékaře a ručíme vám, že porucha erekce vás už strašit nikdy nebude. Navíc vás změnou životního stylu léčba a vyšetření nebudou nic stát.

Existuje cvičení jako prevence?

Změna životního stylu je tedy prvním krokem k prevenci proti erektilní dysfunkci. Ovšem tím to nekončí. Předcházet těmto problémům můžete i různými cviky. Nejen v posilovně, ale také v ložnici. Kegelovy cviky jsou velmi účinné pro zpevnění svalů pánevního dna a mohou vám také pomoci předcházet problémům s erekcí. Stačí cvičit deset minut denně a můžete se dysfunkci zcela vyhnout.

Vhodná léčba erektilní dysfunkce

Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější správná diagnostika tohoto onemocnění a zjištění jeho příčin. Bez toho byste se pouze hnali za vzdušnými zámky. Je tedy potřeba věnovat dostatek času detailní diagnostice. Diagnostika je dnes většinou neinvazivní a přesná.

Na základě správné diagnózy můžete přejít k léčbě tohoto problému. Úspěšnost léčby erektilní dysfunkce je dnes vysoká. Základní podmínkou je však přesná diagnostika. Při léčbě erektilní dysfunkce lékaři zdůrazňují, že je důležité, aby měl muž zdravý nervový systém, který vede impulzy z mozku zádovým kanálem až do penisu. Podstatné jsou i zdravé svaly v penisu a také dostatek oxidu dusnatého.

Základem léčby je odstranění reveribilních faktorů, které se mohou podílet na erektilní dysfunkci – podáním léků, které jsou schopny zvýšit přívod krve do topořivých těles. Podle urologů je nejideálnější volbou léčba, která nebolí, je neinvazivní, vysoce účinná a i cenově dostupná. Sáhnout můžete kromě změny životního stylu po třech možnostech. První je užívání tabletek kombinovanými s přístroji a psychosexuální léčbou. Druhá možnost spočívá v chirurgické léčbě, která se používá jen velmi zřídka a tak nejpopulárnější možností jsou i nadále tabletky, které mají účinnost od 40 – 90%. Třetí možností je kompletní změna životního stylu, která povede i ke zlepšení erekce. Základem je ale také samozřejmě léčba jiných onemocnění, které se na erektilní dysfunkci podílí.