Testosteron je v životě muže naprosto nepostradatelný. Jeho hladina však z mnoha různých důvodů postupně klesá. Na vině je stres, stárnutí, špatná životospráva. Hormon testosteron se tvoří ve varlatech a stojí za tou pravou mužností. Díky testosteronu má muž pevnou erekci, typické ochlupení, hluboký hlas nebo třeba horu svalů. Pro úplnost dodejme, že i v ženském těle najdeme malé množství testosteronu, který produkuje kůra nadledvin. Co se ale stane, jakmile pánům testosteron v těle ubývá?

Když testosteron v těle klesá

Vypadá to, jako kdyby třicítka byla magickým číslem. Právě v tomto věku totiž začíná u mužů hladina testosteronu klesat. U někoho rychleji, u jiného pomaleji. MUDr. Taťána Šrámková, CSc. ze Sexuologického oddělení FN Brno Kliniky traumatologie Masarykovy univerzity Brno, uvádí, že se jedná o úbytek o zhruba 0,4 % testosteronu v mužském těle ročně.

Není to sice žádné závratné tempo, ale po letech se tyto hodnoty nasčítají a začnou se o slovo hlásit typické projevy nedostatku testosteronu. „Hladina testosteronu klesá postupně od 35 let výše. Více ohroženi jsou muži obézní, trpící cukrovkou, nemající pohyb. Zejména obezita a cukrovka tzv. 2. typu představují doslova epidemii 21. století a zvláště u mužů s cukrovkou se setkáváme s nedostatkem testosteronu a poruchou erekce dříve než u stejně starých, zdravých mužů,” doplňuje MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

A pokud se takový stav nezačne řešit včas, může mít nepříjemné důsledky. „Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života,” upozorňuje uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Příznaky nedostatku testosteronu u mužů

Některých příznaků si lze všimnout. Muž ztrácí zájem o milování, cítí úbytek energie, svalová hmota se zmenšuje, naopak tuk se začíná na těle usazovat. Začne mít potíže s koncentrací, je roztržitý a podrážděný.

Dochází ale i k nebezpečnému řídnutí kostí. To sice na první pohled není vidět, ale je to velice nepříjemný zdravotní problém, protože při pádu hrozí zlomeniny častěji než dřív.

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vyjmenovává další charakteristické projevy úbytku testosteronu v mužském těle: „Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

Mnoho mužů s přibývajícím věkem na tyto potíže rezignuje. Myslí si, že se s tím nedá nic dělat, přičítají to stárnutí a nad sexuálním životem lámou hůl. Přitom je to úplně zbytečné. Často stačí vylepšit jídelníček, začít s mírným otužováním a pravidelným cvičením, dopřát si více spánku a příliv mužné síly se dostaví.

Nechejte se vyšetřit!

Není nutné nechat tento stav dojít daleko. Stačí včas navštívit lékaře. „Pokud má muž příznaky typické pro nedostatek testosteronu, měl by vyhledat lékaře, sexuologa či androloga nebo urologa a nechat se odborně vyšetřit.

Vyšetření hladiny testosteronu provádíme biochemickými testy. Odběr krve je vhodné realizovat mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu během dne kolísá. Pokud je hladina testosteronu nízká, doporučuje se měření opakovat 1 - 2 krát. Ke stanovení hladiny testosteronu by nemělo dojít při akutním onemocnění. Lékař doplní komplexní tělesné vyšetření. Pacient vyplní Dotazník stárnutí muže.

Jednorázový laboratorní nález nízké hladiny testosteronu zvláště bez příznaků uvedených výše ještě ale nemusí znamenat, že pacient trpí syndromem nedostatku testosteronu. Avšak ani subjektivně prožívané příznaky nemusí být specifické (únava, snížení svalové síly, poruchy paměti), proto je nutné vyšetření: vyloučit např. onkologické onemocnění, depresi, demenci. Pozornost je třeba věnovat také lékům, které snižují libido a mohou tak simulovat nedostatek testosteronu. Rozhodně však apeluji na vyšetření lékařem,” popisuje paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Jak zvýšit hladinu testosteronu přirozeným způsobem?

Jenže co dělat ve chvíli, kdy už testosteron skutečně znatelně v těle ubývá? Alfou a omegou je zdravé stravování. V první řadě je dobré nahradit živočišné tuky těmi rostlinnými, ubrat uhlohydráty, dopřát si dostatek vitamínu C, D, K a především zinku. Co to znamená v praxi? Omezit pečivo, těstoviny, sladkosti, alkohol, naopak pochutnat si častěji třeba na špenátu, avokádu a olivách. Z bylinek je vhodný sušený kotvičník zemní, z něj lze připravit lahodný čaj a popíjet ho.

Nedostatek času vede k tomu, že chodíme stále méně na procházky nebo na výlety, takže nám chybí sluneční paprsky. Přitom právě sluníčko je zcela nezbytné pro tvorbu vitamínu D a ten zase pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu. Samozřejmě platí, že na slunce nechodíme v poledne a chráníme se vhodnými opalovacími prostředky.

Zároveň si dopřávejte dlouhý a kvalitní spánek. Testosteron se totiž v těle tvoří nejvíce během fáze hlubokého spánku. A pokud samozřejmě nemáte spánku dostatek, nemáte dostatek ani testosteronu.

Důležitý je i pravidelný pohyb a cvičení. Nemusíte vyloženě chodit do posilovny, ale alespoň pravidelné míčové hry s přáteli se vám vyplatí.

Zároveň mějte dostatek sexu. Vědci totiž zjistili, že muži, kteří mají pravidelný sex, mají o 72 % vyšší hladinu testosteronu než ti, kteří drží sexuální celibát. Sexu se proto rozhodně nevyhýbejte, naopak si jej pravidelně dopřávejte.

Stres je velké téma, které stojí v pozadí snad všech možných zdravotních potíží a nedostatek testosteronu není výjimkou.

Diskrétní řešení pro podporu potence i erekce

Pokud by se vám zdálo, že výše uvedená doporučení přeci jen nepřinášejí kýžený výsledek, je tu ještě jedno řešení, které můžete diskrétně vyzkoušet. Tabletky Zerex obsahují důležité výtažky vybraných rostlin a celý tento komplex přírodních látek spolehlivě nastartuje nejen zlenivělé libido a sexuální výdrž, ale díky obsahu kotvičníku také zvyšuje také hladinu potřebného testosteronu.

Doplňky stravy Zerex, zejména jeho modalita Zerex Ultragold, obsahují extrakty s důležitých bylin, které dokáží udržet přirozenou hladinu testosteronu v těle. Tou nejdůležitější bylinkou je kotvičník zemní. To potvrdily také odborné vědecké studie.

Ty sledovaly vliv této rostliny u mužů ve věku 14 až 60 let na hladiny testosteronu v těle. Studie trvaly od 2 do 90 dnů a mezi účastníky byli zdraví lidé i osoby s intimními problémy. Vědci zjistili, že výtažek z kotvičníku zemního zvyšuje hladinu testosteronu v těle až o 16 %. Podle těchto studií stačí užívat extrakt kotvičníku zemního každý den a mužům se díky tomu zvýší jejich libido, zpevní erekce, zvýší sebevědomí a celkově zlepší jejich intimní život.

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady s lékařem doplněk stravy s kotvičníkem zemním k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu. Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek,” uzavírá své povídání paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Zerex Ultragold se užívá dlouhodobě, po dobu alespoň tří měsíců. Je vhodný pro muže ve vyšším věku, kteří se již na vlastní kůži potýkají s problémem snižující se hladiny testosteronu v těle. Zerex Ultragold podporuje libido, zvyšuje chuť na sex, tonizuje sexuální zdraví muže a udržuje přirozenou hladinu testosteronu v těle.