Testosteron je základním mužským pohlavním hormonem. Ovlivňuje mužské libido, růst svalové hmoty, vývoj mozku, stimuluje u mužů bojovnost, odvahu, chuť riskovat a řadu dalších mužských vlastností. Ovšem věděli jste, že se testosteron nachází i v těle žen? Jaká je normální hladina testosteronu v krvi mužů a jaká je tato hodnota normální pro ženy? Jak se projeví nedostatek testosteronu v těle muže? A jak ten samý nedostatek odhalí žena?

Normální hladiny testosteronu v krvi

Optimální hladina testosteronu v krvi u mužů je podle odborné studie sledující muže v Evropě a ve Spojených státech v rozmezí od 264 do 916 ng/dl. Jedná se o hodnotu celkového testosteronu v krvi. Hladina testosteronu v krvi je podle odborníků nejvyšší v časných ranních hodinách a postupně během dne klesá. Jen pro představu, ještě před 100 lety byla průměrná hladina testosteronu u mužů okolo 800 – 2000 ng/dl.

Optimální hladina testosteronu v krvi u žen je pak podle odborníků zhruba jen od 30 do 264 ng/dl. Přesto ale i žena testosteron v krvi potřebuje.

Hlavní funkce testosteronu u žen a u mužů

Testosteron se sice nachází jak v těle žen, tak i v těle mužů, ovšem jeho množství je neporovnatelně vyšší v těle mužů, a to zejména v reprodukčním věku.

V prvé řadě je to pro muže důležitý hormon pro vývoj sekundárních pohlavních znaků mužského těla. Jinými slovy stojí testosteron za hlubokým mužským hlasem, za pevnou erekcí, za růstem typického mužského ochlupení v oblasti hrudníku a obličeje, za chutí na sex či třeba za tvorbou spermií. Testosteron dále také podporuje růst buněk, zvedá muži pocit pohody, podporuje buněčné dělení, růst svalů, má vliv na mozkovou činnost, snižuje řídnutí kostí a udržuje zdravý cévní systém.

Ovšem i pro ženy je testosteron velice důležitý. U žen testosteron reguluje chuť na sex a sexuální libido, dále je důležitý pro imunitní funkce či růst svalů. Takže ač se jedná prvotně o mužský pohlavní hormon, potřebují jej ve svém těle i ženy.

Důsledky nedostatku testosteronu v těle muže

Pokud testosteronu nemá muž nebo žena dostatek, okamžitě to člověk, zejména pak muž, na sobě pozná.

Podle Dr. Josepha Alukala z NYU Langone Medical Center v New Yorku je jednoznačným signálem úbytku hladiny testosteronu ztráta chuti na sex: „Sexuální libido sice postupně s přibývajícím věkem klesá, ale jakmile dochází k náhlému poklesu sexuální touhy, pak se jedná o jasné znamení poklesu testosteronu.”

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vyjmenovává další charakteristické projevy úbytku testosteronu v mužském těle: „Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou:snížená vitalita,úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka,nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

Mezi další projevy snížené hladiny testosteronu patří u mužů snížené libido, sexuální dysfunkce, únava, nedostatek koncentrace, úbytek ochlupení na obličeji a na těle, a zvýšená tělesná hmotnost. Testosteron je v životě muže proto naprosto nepostradatelný.

Důsledky nedostatku testosteronu v těle ženy

Podobně se projevuje nedostatek testosteronu v těle ženy. Ač nejsou fyzické změny u žen tak markantní jako u mužů, stejně žena tento nedostatek pozná. Projeví se u nísnížené libido, únava, nedostatek koncentrace a zvýšená tělesná hmotnost.

Hladina testosteronu s věkem klesá

Hladina testosteronu v těle bohužel s přibývajícím věkem chtě nechtě klesá. Není to sice žádné závratné tempo, ale po letech se tyto hodnoty nasčítají a začnou se o slovo hlásit typické projevy nedostatku testosteronu. MUDr. Taťána Šrámková, CSc. uvádí, že se jedná o úbytek o zhruba 0,4 % testosteronu v mužském těle ročně. U žen bývá úbytek testosteronu pomalejší.

Ovlivňuje to nejen zdravotní stav daného člověka, ale i životní styl, stres, pravidelná pohybová aktivita, dostatečný spánek, nezdravé návyky či životní prostředí, ve kterém se člověk pohybuje.

Měření hladiny testosteronu v těle

Máte skutečně dostatek testosteronu v těle? Neměli byste začít své potíže řešit s odborníkem? A není vaše situace už příliš vážná? To, jestli máte dostatek testosteronu v těle, vám sice mohou napovědět vaše příznaky, ale se 100% jistotou to odhalí pouze test krve u vašeho praktického lékaře. O odběr a testování své krve na množství testosteronu můžete požádat jak praktického lékaře, tak můžete zajít i do specializované laboratoře nebo k urologovi. Cena za takový test se pohybuje okolo 200 Kč. Výsledky byste měl vždy konzultovat pouze s odborníkem a nevyvozovat závěry sám nebo snad s laikem.

Nízké hladině testosteronu můžete předcházet

Mnoho lidí s přibývajícím věkem na své potíže spojené s poklesem testosteronu rezignuje. Myslí si, že se s tím nedá nic dělat, přičítají to stárnutí a nad sexuálním životem lámou hůl. Přitom to tak skončit nemusí!

Pánové, existuje pomocník, který vám udrží normální hladiny testosteronu v krvi až do vysokého věku. Doplněk stravy Zerex Ultragold! Jedná se o vysoce kvalitní doplněk stravy určený pro pány, kteří nechtějí přijít o svou mužnost ani o chuť na sex kvůli snížené hladině testosteronu.

Zerex Ultragold obsahuje extrakty z důležitých bylin, které dokáží udržet normální hladiny testosteronu v těle. Užívá se dlouhodobě, po dobu alespoň tří měsíců. Je vhodný pro muže ve vyšším věku, kteří se již na vlastní kůži potýkají s problémem snižující se hladiny testosteronu v těle. Zerex Ultragold podporuje libido, zvyšuje chuť na sex, tonizuje sexuální zdraví muže a udržuje normální hladiny testosteronu v těle.

Užívejte tedy pravidelně Zerex Ultragold a nedostatek testosteronu u vás nebude mít šanci. Zároveň společně s užíváním doplňku stravy Zerex Ultragold omezte kouření a pití alkoholu, dopřejte si odpočinek, změňte skladbu jídelníčku a pravidelně se hýbejte. Uvidíte, že se hladina testosteronu opět vrátí do normálu a s ním i vaše libido.

Zerex Ultragold

 

Jak se dá zvýšit testosteron? Odpověď najdete v dalším článku: