Lidské tělo je nejdůmyslnějším strojem, jaký byl kdy stvořen. Přesto se některé jeho funkce postupem času mění. Nejdůležitějším mužským hormonem je testosteron. Vzniká převážně ve varlatech a řídí řadu důležitých procesů v mužském těle. Ovšem právě toho postupem času u mužů ubývá. 

Jen za posledních několik let se jeho průměrná hladina u mužů snížila o několik desítek procent! Přirozená hranice by se měla pohybovat v rozmezí 264 do 916 ng/dl, přitom mají dnešní muži běžně jen okolo 300 ng/dl. Tento proces se netýká pouze starších mužů, ale také mladých, které by rozhodně ještě neměl obtěžovat. 

Co za tím stojí? Jak se můžete snižování hladiny testosteronu vyhnout? A jde jej nějak přirozeně navýšit? To budou otázky, které se vám pokusíme v tomto článku objasnit.

Testosteron není ledajaký hormon

Pro někoho je testosteron neznámým hormonem, pro jiného hlavní spouštěč růstu svalů. To by však byla představa poněkud jednostranná a okleštěná. Testosteron je mnohem víc! Ovlivňuje vaši sexualitu, výdrž a kvalitu erekce, energii, mužnost, sílu, nebo i psychiku. Pokud vám v těle chybí, znamená to pro vás víc, než jen zpomalení růstu svalů. 

Zeptali jsme se proto uznávané sexuoložky-androložky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc. na negativní důsledky snížené hladiny testosteronu.
„Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu vede k neplodnosti,” uvádí paní doktorka Šrámková. 

Vidíte, že testosteron není jen hormon, „díky kterému rostou svaly”, ale je to hormon, díky kterému je muž mužem. Díky kterému můžete mít erekci, díky kterému máte sílu a energii, díky kterému můžete plodit děti.

Co snižuje hladinu testosteronu v těle?

Proč však v dnešní době trpí už i mladí muži nedostatkem testosteronu? Čím je to podle paní doktorky Šrámkové způsobeno? „Pozvolný úbytek hormonů je přirozený. U mužů pokles testosteronu nikdy není tak rychlý jako celkem náhlý pokles estrogenů u žen. Hladina testosteronu klesá postupně od 35 let výše. Více ohroženi jsou muži obézní, trpící cukrovkou, nemající pohyb. Zejména obezita a cukrovka tzv. 2. typu představují doslova epidemii 21. století a zvláště u mužů s cukrovkou se setkáváme s nedostatkem testosteronu a poruchou erekce dříve než u stejně starých, zdravých mužů,” odpovídá na naši otázku MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Největší zabijáci testosteronu

Kromě zmíněné cukrovky a narůstajícího věku je pro testosteron ničivý také nedostatek spánku. Pokud muž příliš nespí, jeho organismus nezvládá hormon produkovat v dostatečném množství a dochází tak ke snižování jeho hladiny. Nejvíce se totiž testosteron tvoří v noci a v časných ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Muži by si proto měli pravidelně dopřávat dostatek spánku, alespoň více než 5 hodin denně.

Dalším elementem, který vám k navýšení hladiny testosteronu v těle rozhodně nepřidá, je obezita. Příliš vysoké procento tělesného tuku totiž snižuje přirozenou hladinu testosteronu v těle, a to až o 40 %. To je obrovské číslo! 

Jedním z hlavních viníků je také špatný jídelníček složený z nadměrného množství tuků a cukrů. A nemůžeme zde opomenout ani vysokou úroveň stresu, přepracování, uspěchaný životní styl, málo pohybu. To jsou všechno faktory, které postupně snižují hladinu testosteronu v těle.

Pokud máte špatnou náladu, méně energie, ani vaše sexualita není nejlepší a některý z výše zmíněných bodů na vás 100% platí, měl byste se nad svým životním stylem zamyslet. Možná právě vy máte sníženou hladinu testosteronu v těle!

Změňte životní styl a změníte tak svou budoucnost

I když dokážeme pracovat několik hodin týdně, ač jsme nejproduktivnější společností, která kdy na naší planetě fungovala, není to zrovna něco, co by našemu tělu svědčilo. Zeptali jsme se tedy paní doktorky Šrámkové, zda je postupné snižování hladiny testosteronu nezvratný osud mužského pokolení, anebo se mu můžeme nějak vyhnout? 

„Hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu od 35. roku věku klesá každý rok o 0.4 %. Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužů nad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života. Hodně ovšem napomůže životospráva: dostatek pohybu a normální váha, u obézních úbytek na váze vede ke zvýšení hladiny testosteronu,” vyjmenovává uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

My ještě doplníme zdravý životní styl, dostatek spánku, málo stresu, pravidelný pohyb a vyvážený jídelníček. To jsou všechno esence, které vám pomohou cítit se nejen dobře, zdravě a fit, ale také přirozeně zvýšit hladinu testosteronu.

Testosteronu můžete trochu napomoct

A pokud si chcete ještě trošku napomoct, můžete vyzkoušet některé přírodní látky, které přirozeně popostrčí hladinu testosteronu správným směrem.

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. kotvičník zemní. Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek,” zmiňuje na závěr paní doktorka Šrámková.

Účinné množství Kotvičníku zemního, Macy peruánské a Zinku najdete v Zerexu Ultragold, který vám pomůže stimulovat vaše sexuální zdraví a hladinu testosteronu v těle. Jedná se o certifikovaný výrobek, který dlouhodobě udržuje sexuální kondici, obsahuje přírodní afrodiziaka, podporuje libido a chuť na sex, přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a pomáhá udržovat sexuální aktivitu
A pokud vás toto téma zajímá blíže, můžete si přečíst článek Jak doplnit hladinu testosteronu bez umělých steroidů.