Konzumace alkoholu je v dnešní době pro mnohé lidi stejně běžnou záležitostí jako třeba kouření. Jen v Česku vypije každý člověk průměrně 11,7 litru čistého alkoholu ročně. A ač je konzumace alkoholu u nás povolená až po dovršení věku 18 let, praxí zůstává, že už i mladí lidé mají s alkoholem osobní zkušenost. Některé průzkumy dokonce uvádí, že alkohol pije až 90 % mladých Čechů. Mezi lidmi od 18 do 30 let jsou jen 4 % abstinentů.

Na straně jedné zajímavý nápoj, který boří zábrany a rozpohybovává zábavu, na straně druhé možná příčina vašich problémů s erekcí. Jak alkohol ovlivňuje kvalitu mužské erekce? Jaké množství je už pro vás v tomto ohledu nebezpečné? Stačí vypít jednu skleničku a už se vám nepostaví, anebo musíte alkoholu vypít více? A co o alkoholu říkají odborné studie?

Alkohol a problémy s erekcí

Už mírná konzumace alkoholu ohrožuje zdraví vašeho srdce a celého cévního systému. V první chvíli to sice nemusí vypadat nijak vážně, ale při pravidelném pití alkoholu to může vést k celé plejádě problémů. Mezi nimi samozřejmě stojí i problémy s erekcí.

Erektilní dysfunkce totiž není nic jiného než předzvěstí kardiovaskulárních chorob. Kde není dostatek krve a správné prokrvení, tam nemůže být ani pevná a kvalitní erekce. A čím více alkoholu pijete, čím častěji si tyto nápoje dopřáváte, tím větší je u vás riziko kardiovaskulárních chorob, onemocnění jater, i erektilní dysfunkce.

Jaké množství alkoholu způsobuje problém s erekcí?

Jenže jaké toto množství vlastně je? Kdy je spotřeba alkoholu ještě v normě a kdy už je třeba zpozornět? Napoví nám rozsáhlá hodnotící studie, která od března 2016 porovnávala výsledky z 24 odborných studií z celého světa. Celkově tedy porovnávala výsledky 154 295 pacientů.

Tato práce kolektivu autorů zjistila, že konzumace alkoholu s mírným až středním stupněm spotřeby (<21 nápojů / týden) představovala pro muže nízké riziko erektilní dysfunkce (OR = 0,71; 95% CI: 0,59-0,86; P = 0,000).

Pravidelná a vysoká konzumace alkoholu (> 21 nápojů / týden) naopak představovala již výrazně vyšší riziko vzniku erektilní dysfunkce (normální: OR = 0,87; 95% CI: 0,75-1,07; P = 0,062; vysoký: OR ​​= 0,99; 95% CI: 0,80-1,22; P = 0,893).

V metaanalýze závislosti na dávce alkoholu byl tedy jednoznačně pozorován lineární vztah mezi konzumací alkoholu a rizikem erektilní dysfunkce. Lze tedy říci, že mírný příjem alkoholu neměl výraznější vliv na riziko vzniku erektilní dysfunkce, zatímco pravidelná a vysoká konzumace ano. Tudíž čím více toho vypijete, tím horší bude vaše erekce.

Vliv alkoholu na erekci

Kromě ovšem výše zmíněného negativního vlivu alkoholu na kardiovaskulární systém člověka, má samozřejmě alkohol i další nežádoucí účinky. Jedním z nich jsou samozřejmě zhoršené smysly. Člověk pomaleji reaguje na vnější podněty, může mít zhoršené vidění a celkově nemusí správně vyhodnotit některé situace.

Však si jen vzpomeňte na to, když jste byl naposledy pořádně opilý. Asi jste v tu chvíli byl rád, že ležíte nebo sedíte. Náročnější pohyby byly pro vás prakticky nadlidským úkonem. A na nějaké erotické chvilky nebylo ani pomyšlení.

Nejen, že se vám v takovou chvíli s největší pravděpodobností ani nepostaví, ale ani váš výkon nebude patřit mezi ty lepší. Alkohol má totiž negativní vliv na váš nervový systém i na samotnou erekci.

Alkohol a léky na podporu erekce

Pokud již užíváte léky na podporu erekce, pak byste se měl alkoholu naprosto vyhnout. Kupříkladu Viagru s alkoholem rozhodně nemíchejte. Může to mít totiž řadu negativních účinků.

V případě smíchání s účinnou látkou sildenafil, která se nachází ve Viagře, bude totiž snížený jeho účinek a může to vést i ke kardiovaskulárním poruchám. Užívání Viagry společně s alkoholem může vést ke snížení schopnosti dosáhnout nebo udržet erekci, snížení schopnosti sexuálního vzrušení, bolestem hlavy, průjmu, snížení krevního tlaku, návalům horka, závratím, kardiovaskulárním potížím, nebo dokonce k zástavě srdce.

Proto se vůbec nedoporučuje užití Viagry nebo jiných léků na podporu erekce společně s alkoholickými nápoji.

Alkohol a hladina testosteronu v těle

Kromě toho má alkohol také negativní vliv na nejdůležitější mužský pohlavní hormon, a to testosteron. Častá konzumace alkoholu negativně ovlivňuje produkci testosteronu, a zároveň může pití alkoholu zapříčinit i poškozování těch molekul testosteronu, které již v krevním oběhu jsou.

To může vést k typickým problémům spojeným s nízkou hladinou testosteronu v těle: „Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalitaúbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horkanespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti,” vyjmenovává charakteristické projevy úbytku testosteronu v mužském těle paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Méně alkoholu, lepší erekce

Sečteno, podtrženo… Alkohol není substancí, která by vám pomohla k lepším sexuálním výkonům. Naopak. Pokud tedy ze sebe nechcete udělat v posteli šaška, raději se mu před vášnivou nocí vyhněte. A to tím tuplem, jestliže už nějaké potíže s erekcí míváte a občas se svým kalhotovým kamarádem zápasíte.

Na druhou stranu můžete v takovou chvíli sáhnout po nejrůznějších doplňcích stravy pro podporu erekce. Nejsou to sice léky, které by vyléčily vaše problémy v posteli, ale pomohou vám zlepšit váš výkon, pevnost erekce i chuť na sex.

Skvělou volbou je Zerex Klasik. Tento přípravek čistě na přírodní bázi obsahuje účinné množství přírodních látek, které vám posílí vaši erekci, zvýší sexuální libido a celkově zlepší váš milostný život. Stačí užít jednu tabletku zhruba hodinu před sexem a najednou opět podáte výkon, o jakém se vám už dlouho ani nesnilo.

 

Věděli jste, že problémy s erekcí umí způsobit i obyčejná jízda na kole? V následujícím článku se dozvíte, jak je to možné: