Sex je ta nejpřirozenější věc, která k člověku patří. Baví nás, je pro nás zdrojem inspirace, milujeme jej, nemůžeme se ho nabažit. Sex je zkrátka pro člověka nepostradatelný. Mnozí si bez něj dokonalé partnerské soužití ani nedovedou představit. Bohužel se k sexu pojí i jisté nepříjemnosti. Pohlavní nemoci. Ač lidstvo některé již zcela vymýtilo z povrchu zemského, jiné nás neustále trápí. Jaké pohlavní choroby se u mužů v současnosti vyskytují nejčastěji? Jak mohou ovlivnit naše životy? Jak se chránit před pohlavními nemocemi? Je důležitá prevence? A mohou pohlavní nemoci ovlivnit plodnost a potenci? Na tyto otázky si odpovíme v tomto článku.

Tři nejčastější pohlavní nemoci

Na seznamu nejrozšířenějších pohlavních chorob aktuálně figurují tři názvy - Kapavka, Syfilis a Chlamydie. Tyto nemoci se aktuálně v populaci vyskytují v nejhojnější míře. To ovšem neznamená, že by ostatní v populaci nefigurovaly. Setkat se můžete i s dalšími nemocemi, jako je například HIV a AIDS, genitální bradavice či HPV virus.

Kapavka a její následky

Zcela nejběžnější pohlavní nemocí aktuálně v Česku je kapavka. Tou jsou v současnosti nakažené tisíce lidí po celé ČR. Projevuje se obtížemi při močení, řezáním, pálením a hustým hojným hnisavým výtokem z močové trubice. Bakterie napadají nejen močovou trubici, ale také konečník a spojivky. Je to velmi nepříjemné onemocnění. Pokud se neléčí, může vést v rostoucí bolest přirození a nakonec až v neplodnost.

Léčba kapavky probíhá pomocí antibiotik, při naprostém vyloučení sexu. Dotyčný také musí během léčby chodit na pravidelné testy, které s jistotou vyloučí výskyt nemoci a zamezí tak jejímu dalšímu šíření.

Druhé nejčastější onemocnění - Syfilis

Na druhém místě v rozšířenosti se nachází Syfilis. Ten se častěji vyskytuje u mužů než u žen a může mít dokonce v neléčených případech fatální následky. Na začátku se projevuje jako tvrdý, nebolestivý, nesvědící kožní vřed. Po pár dnech přechází v rozptýlenou vyrážku na dlaních a ploskách chodidel. Následně se objevují také neurologické či kardiovaskulární symptomy. Jednoznačně určit Syfilis je možné pouze z krevních testů.

Pokud není syfilis léčen, má v 8 až 58 % procentech případů za následek úmrtí, přičemž vyšší úmrtnost je u mužů. Naopak se ale člověk nemá čeho bát, je-li léčba zahájena včas. Základem léčby je včasná diagnóza. Nejčastěji se syfilis léčí pomocí penicilínu nebo jiných antibiotik.

Pohlavní nemoci dneška - Chlamydie

Třetím nejčastějším onemocněním dneška jsou chlamydie. Jedná se o parazitické onemocnění, které se projevuje velmi nenápadně. Mezi příznaky patří například časté nucení na močení nebo mírný sekret z močové trubice. Bohužel však mnoho mužů těmto potížím nevěnuje pozornost, a tak často jej přenesou na několik partnerek. Neléčené chlamydie mohou vést až k neplodnosti.

Chlamydie se léčí pomocí antibiotik nebo chemoterapeutik. Léčba trvá přibližně dva týdny.

Mohou tyto nemoci ovlivnit vaši plodnost?

To byly pouze tři nejčastější pohlavní nemoci, se kterými se v současnosti můžete setkat. Existuje jich ale ještě mnohem více. Jak bylo uvedeno výše, některé mohou mít v neléčené podobě i fatální následky. Tím vás určitě nechceme strašit, ale upozornit vás na důležitost včasné léčby. Je to lepší, než pak litovat! Navíc spousta pohlavních nemocí může vést i k neplodnosti. I proto léčbu neodsouvejte. Zerex - zdravá erekce dlouhodobě

Je důležité dbát na prevenci!

Nikdo ale nechceme řešit takové nepříjemnosti. Sex má být příjemný a zábavný. A ne abychom se pak strachovali každé návštěvy lékaře. Proto dbejte na prevenci! To je to nejjednodušší, co můžete udělat. Stačí provozovovat bezpečný sex. Pokud rádi střídáte partnery, nevadí. Nikdo vás soudit nebude, ale myslete na prevenci a bezpečný sex a vždy používejte ochranu. Tou je v dnešní době zaručeně jen kondom. Nic jiného vás takto neochrání. Zapomeňte tedy na hormonální antikoncepci či pesar. A kondom používejte vždy s novým sexuálním partnerem! Nikdy totiž nevíte, co je daný člověk zač a zda nemá nějakou nemoc. Pravděpodobnost je příliš vysoká, než abyste to pokoušeli.

Kde se můžete nechat otestovat?

A pokud už přece jen máte podezření na pohlavní nemoc, nechejte se včas vyšetřit a zahajte co nejdříve léčbu. Otestovat se můžete na Venerologii nebo u svého praktického lékaře. Jedná se o vyšetření, které si pacient platí sám. A přesto, že je testování trochu nepříjemné, lékař vám totiž musí odebrat trochu krve, nic se nevyrovná 100% zdraví.

Pokud tedy máte byť jen podezření na pohlavně přenosnou chorobu, určitě nic neodkládejte a nechejte se co nejdříve otestovat. Čím dříve s léčbou začnete, tím dříve budete v pohodě. Zároveň samozřejmě na chvíli zapomeňte na sexuální hrátky, abyste nemoc náhodou nerozšířili dále.