Jedná se o nejdůležitější mužský hormon. Ovlivňuje růst svalů, hloubku hlasu, ochlupení, ale také potenci a libido. Je základním stavebním prvkem v těle každého muže. Testosteron. Jeho účinky jsou pro muže naprosto klíčové a bez něj by muži vlastně ani neexistovali. Jaký vliv má testosteron na erekci? Jaká je jeho optimální hladina v mužském těle? Existuje nějaký způsob, jak si ji může muž sám doma změřit? Na tyto otázky vám odpovíme právě zde.

Jaký vliv má testosteron na erekci?

Testosteron ovlivňuje v mužském těle spoustu aspektů, od velikosti pohlavního orgánu přes růst svalové hmoty až po vzrušení. Vliv testosteronu na erekci je naprosto klíčový. Bez něj by muž byl neustále unavený, neměl by na nic náladu a ani do sexu by se mu příliš nechtělo. Když už se potom přemluví, nestojí u něj erekce ani za řeč. Potvrdila to také celá řada odborných studií. 

„Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu vede k neplodnosti,” vyjmenovává potíže sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Studie potvrzující vliv testosteronu na erekci

Nejnovější odborná studie provedená na 22 starších mužích (58 let) potvrdila fakt, že nízká hladina testosteronu je skutečně obrovským zabijákem mužské touhy. Po absolvování testosteronové terapie došlo u poloviny ze sledovaných k výraznému zlepšení kvality a četnosti erekce a především všech 22 mužů zaznamenalo výrazné zlepšení jejich libida.

Další studie „Dose-dependent effects of testosterone on sexual function, mood, and visuospatial cognition in older men” potvrdila přímý vliv testosteronu na libido u mužů. V tomto případě byly testovacími subjekty muži mezi 60 a 75 lety věku a jejich hladina testosteronu byla téměř nulová. Mužům byla nasazena testosteronová terapie v různých dávkách. Výsledky se prokázalo, že čím vyšší byl příjem testosteronu, tím vyšší bylo i libido.

Bohužel ale množství testosteronu v těle muže postupem času klesá. Už od 25 let se hladina testosteronu v mužském těle snižuje o 2 % ročně, a proto jsou také problémy s erekcí spojovány se staršími muži.

Souvisí potíže s erekcí pouze s hladinou testosteronu?

Aby to ale nebylo tak jednoduché, nesouvisí potíže s erekcí pouze s hladinou testosteronu. Na erekci má vliv celá řada dalších faktorů. Za ochablou erekcí stojí například i stres, pracovní vytížení, únava, deprese, nemoc či třeba cukrovka. To všechno má na erekci vliv. 

Ne nadarmo se proto erekce označuje jako barometr zdraví. Pokud není muž 100% zdravý, nemůže mít ani 100% pevnou erekci. Ale samozřejmě, hladina testosteronu hraje v tomto ohledu stále významnou roli.

Jaká je optimální hladina testosteronu v těle?

Kolik testosteronu by tedy muž správně v těle měl mít? Existuje nějaká optimální hladina? Ano, taková hodnota skutečně existuje. Mladý, zdravý muž by měl mít v těle zhruba 264 do 916 ng/dl testosteronu. Od 25 roku života se ovšem tato hodnota pomalu snižuje. Muži nad 50 let mohou mít proto klidně už jen 195 ng/dl testosteronu v krvi. Z toho důvodu by si tedy muži měli už od mládí hladinu testosteronu hlídat.

Testy na měření hladiny testosteronu

Abyste zjistil, zda je u vás hladina testosteronu v normě, můžete si nechat udělat krevní test. Ten se provádí jen na pár specializovaných místech. 

Nejprve se domluvíte se svým praktickým lékařem, že chcete absolvovat tyto testy. Získáte od něj doporučení do specializovaného centra, kde se necháte testovat. Během testování vám bude odebrána ampulka krve. „Odběr krve je vhodné realizovat mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu během dne kolísá,” doplňuje MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Testování vám pomůže objasnit například potíže s erekcí, vaši neplodnost, nevysvětlitelný růst prsou či další problémy.
Spoustu z vás asi napadne otázka, zda neexistuje test ke zjištění hladiny testosteronu, který byste si mohli udělat sami doma?

Bohužel žádný takový test se na našem trhu neprodává. Jedinou skutečně ověřenou možností je tedy pouze testování vaší krve ve specializovaném centru. 

Přírodní způsoby zvýšení hladiny testosteronu

Pokud testy vaší krve odhalí, že máte testosteronu v těle málo, měl byste jej okamžitě začít doplňovat. V případě akutních problémů může lékař přejít k léčbě doplňování testosteronu buď injekční nebo perorální cestou. 

Jestliže není váš stav až tak vážný, můžete si testosteron doplnit například i přírodní cestou, pomocí bylinek a extraktů z rostlin. Některé rostliny totiž obsahují látky, které přirozeně zvyšují hladinu testosteronu v těle, a to bez vedlejší účinků.

Jedná se kupříkladu o Kotvičník zemní, který příznivě ovlivňuje normální hladinu testosteronu. Kotvičník zemní obsahuje velké množství fytosterolů, což je v podstatě testosteron v přírodní podobě. Kotvičník se proto dnes běžně používá pro zvýšení hladiny mužského hormonu testosteronu. Účinné množství Kotvičníku zemního najdete například v tabletkách Zerex Ultragold.

Další způsoby zvýšení hladiny testosteronu

Kotvičník ale bohužel není všemocný. Bez zdravého životního stylu toho příliš nezmůže. Proto společně s užíváním doplňku stravy Zerex Ultragold omezte kouření a pití alkoholu, dopřejte si pořádného odpočinku, změňte skladbu jídelníčku a pravidelně se hýbejte. Uvidíte, že se hladina testosteronu opět vrátí do normálu a s ním i vaše erekce.