Neplodnost se stala obrovským celospolečenským problémem současnosti. Odborníci odhadují, že zhruba 12 až 17 % sexuálně aktivních párů má problémy s početím. Neplodnost tak ovlivňuje 60 – 80 milionů párů na celém světě. A podle čísel stojí neplodnost páru z 40 % právě na straně mužů. Jaké každodenní aktivity ji negativně ovlivňují? Čím si den co den snižujete schopnost počít dítě? A jak je možné naopak onu plodnost podpořit?

MUDr. Vladimír Kubíček předseda České andrologické společnosti uvádí: „Asi u 50 procent neplodných párů je problém na straně muže. Bohužel současná úroveň léčby mužské neplodnosti je u nás velmi nedostatečná. Problém mužů je často zlehčován s tím, že vše vyřeší asistovaná reprodukce. Někdy jsou neplodným párům podávány nesprávné a zavádějící informace. Vidíme to například v internetových poradnách, kde na dotazy pacientek odpovídají lékaři z IVF center.

Plodnost u mužů v ohrožení

V jaké poloze se právě teď nacházíte? Tipneme si - nejspíš vsedě. A to je první kámen úrazu. Lidé už nepracují tolik na polích a zahradách, nechodí tak často po přírodě, ale nejvíce času tráví vsedě. A to pro vaše varlata, ve kterých se nachází veledůležité spermie, není vůbec prospěšné.

Varlata se totiž při sezení přehřívají a to vede k odumírání a špatnému vývoji spermií. Bylo prokázáno, že vysoké teploty nejsou pro spermie vůbec přínosné. Ba naopak, mohou je dokonce poškozovat. Vyšší teploty vedou ke zvýšení metabolismu varlat, což vede k poškození spermatu. Teplota varlat by správně měla být v rozmezí 2 až 8 °C pod tělesnou teplotou, aby byla zajištěna úspěšná spermatogeneze. Jenže tomu, kvůli častému a dlouhému sezení, často není.

Současná situace je tvrdým oříškem všech specialistů na léčbu neplodnosti. Neplodnost žen umíme léčit konzervativně velmi dobře, ale neplodnost mužů léčíme obtížně a v řadě případů to ani neumíme,“ říká MUDr. Jitka Řezáčová.

Plodnost u mužů a moderní technologie

A ještě horší to je, pokud si na klín během sezení pokládáte notebook. Teploty centrální procesorové jednotky u vašeho notebooku se pohybují v klidovém režimu okolo 50 až 55 °C! Pokud začnete hrát na počítači hru nebo na něm dělat něco náročnějšího, mohou tyto teploty vzrůst až na 62 či 65 °C! To rozhodně není teplota vhodná pro styk s vaším přirozením.

Vyšší teploty vedou k narušení tkáně varlat, k oxidačnímu stresu, ke zhoršení zásobení krví vašeho přirození a nakonec také ke špatnému vývoji vašich spermií. Vše prokázala odborná studie s názvem „Evaluation of Lasting Effects of Heat Stress on Sperm Profile and Oxidative Status of Ram Semen and Epididymal Sperm”. A výsledek? Nejste schopný normálně počít s vaší partnerkou miminko a musí zasáhnout odborník. Přitom zcela zbytečně.

„Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnost navíc ovlivňují i stres nebo prodělané nemoci,“ vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Nesprávné stravování také ovlivňuje plodnost u mužů

Dalším obrovským problémem je nevhodné stravování. Nedávné studie ukazují, že faktory výživy a životního stylu hrají rozhodující roli v normální funkci reprodukčního systému. Na co si dát tedy ve svém jídelníčku pozor? Nejhůře dle odborných studií dopadla strava s vysokým obsahem lipofilních potravin, sojových isoflavonů a sladkostí. Takové potraviny snižují kvalitu spermatu a celkově negativně ovlivňují plodnost mužů.

O jaké konkrétní potraviny se jedná? O potraviny zabalené v plastových obalech, o balené vody, o potraviny v prášku a o všechny nejrůznější druhy sladkostí a pamlsků.

Tabákové výrobky a plodnost u mužů

O cigaretách toho bylo napsáno už mnoho. Nikoho asi nepřekvapí, že i kouření negativně ovlivňuje plodnost u mužů. Ovšem možná vás překvapí, v jaké míře! Bylo prokázáno, že kuřáci mají v průměru až o 13 % sníženou pohyblivost spermií.

Dále odborné studie odhalily, že kouření má škodlivý vliv na různé parametry spermatu. Průřezová analýza 2542 zdravých mužů od roku 1987 do roku 2004, kterou provedli Ramlau-Hansen a kol., zjistila, že kuřáci cigaret měli nižší objem spermatu, počet spermií a procento pohyblivých spermií ve srovnání s muži, kteří nekouřili.

V další velké studii sledovali odborníci 1786 mužů (655 kuřáků a 1131 nekuřáků). Vedoucí této studie doktor Kunzle prokázal, že kouření je spojeno se snížením hustoty spermií (15,3 %), celkového počtu spermií (17,5 %) a celkového pohyblivého spermatu (16,6 %) ve srovnání s nekuřáky.

Jak podpořit plodnost u mužů?

Máte sedavé zaměstnání, často si pokládáte notebook na klín, pravidelně si děláte jídla z prášku a ještě k tomu si sem tam dáte nějakou tu cigaretku? Chcete se vyhnout problémům s početím? Vyzkoušejte doplněk stravy Zerex Ultragold.

Tento doplněk stravy je velice specifický. Užívá se dlouhodobě pro udržení správné funkce mužského reprodukčního ústrojí. Jedná se o vysoce kvalitní doplněk stravy určený pro pány, kteří plánují založení rodiny. Zerex Ultragold podporuje libido, zvyšuje chuť na sex, tonizuje sexuální zdraví muže a udržuje normální hladiny testosteronu v těle. Užívá se minimálně po dobu 3 měsíců a jeho účinek je postupný.

MUDr. Vladimír Kubíček, primář Centra andrologické péče Androcare, říká: „Neplodnosti mužů je naštěstí často možné předcházet, stejně jako je tomu u jiných onemocnění. Proto je velmi důležitá intenzivní snaha o pochopení konkrétní příčiny mužské neplodnosti v daném páru.

Užívejte tedy pravidelně Zerex Ultragold, omezte kouření a pití alkoholu, dopřejte si odpočinek, změňte skladbu jídelníčku a pravidelně se hýbejte. Uvidíte, že se vám podaří počít miminko hned na první pokus.

 

Víte, že i muži mají svůj "přechod"? Více potřebných informací o mužském přechodu se dočtete v dalším článku: