Nevěra je stinnou stránkou každého vztahu. Hrozba, že sklouznete na temnou stranu, je všudypřítomná. Nikdo totiž nežijeme ve vakuu, a tak je jen otázkou času, než se všichni dostaneme do situace, kdy budeme moct svou milovanou polovičku podvést. V takovou chvíli rozhodují doslova sekundy, zda podlehneme pokušení a vše, co jsme doposud s milovaným protějškem prožili, vyhodíme do koše, anebo zůstaneme věrní. 

Týká se to naprosto všech. Ovšem muži ve středních letech, tedy zhruba od 35 až do 55 let, jsou nejzranitelnější a nejjednodušeji sklouzávají k nevěře. V čem je andropauza, neboli jinak řečeno mužský přechod, zrádná? Proč jsou muži právě v tomto období nejčastěji nevěrní? Stojí za vším pokles testosteronu v těle, anebo je za tím něco jiného?

Proč jsou muži v andropauze nevěrní?

Vrátíme se na samotný počátek všech problémů, a to je změna. Změna, která se v životě muže bouřlivě projevuje, jinak řečeno andropauza či mužských přechod

Andropauzou si musí projít každý muž na světě. Nepředstavujte si ale muže, který najednou začne mluvit vysokým hláskem a oblékat se do ženských šatů. Ne! Tak se andropauza rozhodně neprojevuje!

Andropauza je období, kdy muž prožívá nějakou významnou životní změnu. Zemřou mu rodiče, dostane se na kariérní vrchol, děti začnou chodit do školy nebo se naopak odstěhují z domu, apod. 

Je to chvíle, kdy se všechno, co muž doposud znal, radikálně a zcela diametrálně mění. A v tu chvíli začne přemýšlet nad životem, nad jeho směřováním, nad svou budoucností, nad příštími roky

Andropauza jako obrovská hrozba pro každého

Všechny tyto změny dohromady mohou muži přinést uvědomění, že vztah, který doposud prožíval, vlastně není tím, o čem niterně sní. Uvědomí si, že by chtěl ve vztahu více vášně, více romantiky, více dobrodružství nebo akce. Zkrátka najednou ví, že mu to takto nestačí. A i když má s partnerkou děti, rodinu, společné bydlení, chtěl by to nějak změnit. V tu chvíli přichází na scénu nevěra

Stačí, aby muž narazil na zajímavější protějšek, na krásnou dámu v baru, nebo prostě jen na někoho, kdo sdílí jeho představy o životě, a oheň je na střeše, respektive nevěra v ložnici. Všechny ty roky strávené s jeho partnerkou najednou vyletí oknem jako namydlený blesk. Všechno jde stranou a muž podléhá svodům nového objevu. Nezáleží na tom, že už v tomto období nemá tolik testosteronu v těle, nebo tolik svalů, jako před lety.

Pokles hladiny testosteronu a vliv na muže

Většinou se totiž k andropauze pojí i tělesné změny, jako je právě snižování hladiny testosteronu v těle nebo ubývání svalové hmoty. Nebudeme nic přikrášlovat, zkrátka pánové stárnou. 

Jak se vlastně snížení hladiny testosteronu v těle během andropauzy projevuje? Zeptali jsme se na to uznávané sexuoložky-androložky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc.: „Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchy erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. 

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita, epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu vede k neplodnosti.” Změny v andropauze tedy muže neochromí pouze zvenčí, ale i zevnitř.F

Je nevěra způsobená poklesem testosteronu?

Může být ona nevěra, ke které se muži v andropauze uchylují častěji, způsobená právě poklesem hladiny testosteronu v těle? „Naopak, muži s nízkou hladinou testosteronu mají i malou sexuální touhu, nízké libido, může selhávat erekce. Tyto faktory nevěře nenahrávají,” vyvrací uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Ač je tedy pokles hladiny testosteronu v těle častým problémem spojeným s mužskou andropauzou, k nevěře jako takové nevede.

Jak se můžete vyhnout nepříjemným důsledkům andropauzy?

Jak se tomu všemu ale vyhnout? Jak si zachovat vztah a přitom se cítit spokojeně? Nejprve si uvědomte, co všechno byste takovou nevěrou ztratili. O co všechno byste jedním úletem přišli. 

Vzpomeňte si na všechny ty společné chvíle s partnerkou a sám sobě si odpovězte, zda to všechno chcete jen tak hodit za hlavu. Také si představte, že by to samé udělala partnerka vám. Jak by vám bylo? Jak byste se cítil? Co byste dělal?

Pokud vám z toho všeho vzejde, že vlastně partnerku nechcete podvést, jen chcete nějakou životní změnu, je to krok správným směrem. Najděte si nový koníček, začněte se učit nový jazyk, zapište se do kurzů hry na nějaký hudební nástroj, najděte si zajímavý sport nebo se začněte věnovat nějakým outdoorovým aktivitám, které jste doposud nikdy nezkoušel. Najděte si prostě nový podnět, který vyplní váš volný čas a který ve vás vzbudí nové já.

Zároveň se snažte udržovat ve zdravé fyzické i psychické kondici. Pravidelně se hýbejte, jezte zdravě, vyrážejte do přírody na čerstvý vzduch, věnujte se své partnerce. 

Na pomoc si můžete přizvat i extrakty z přírodních bylin v podobě doplňku stravy Zerex Ultragold. Tento doplněk stravy dlouhodobě udržuje zdravou sexuální kondici, podporuje libido a chuť na sex, příznivě působí na udržení správné funkce reprodukčního ústrojí, pomáhá udržovat sexuální aktivitu, přispívá k plodnosti a k udržení normální hladiny testosteronu v krvi.