Nejdůležitějším mužským hormonem je testosteron. Vzniká převážně ve varlatech a řídí řadu důležitých procesů v mužském těle. Díky testosteronu má muž pevnou erekci, typické ochlupení, hluboký hlas nebo třeba horu svalů. Ovšem množství testosteronu v mužském těle postupem časuklesá. Optimální hranice by se měla pohybovat v rozmezí od 264 do 916 ng/dl, přitom mají dnešní muži běžně jen okolo 300 ng/dl. Jak a čím tedy zvýšit hladinu testosteronu?

Snižování hladiny testosteronu je problémem všech mužů

V mládí je každý muž plný energie, síly, vitality, mužnosti a sexuality. Avšak už ve třiceti letech se všechno láme. „ Hladina testosteronu klesá postupně od 35 let výše. Více ohroženi jsou muži obézní, trpící cukrovkou, nemající pohyb. Zejména obezita a cukrovka tzv. 2. typu představují doslova epidemii 21. století a zvláště u mužů s cukrovkou se setkáváme s nedostatkem testosteronu a poruchou erekce dříve než u stejně starých, zdravých mužů, ” vysvětluje uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Nedostatek testosteronu jako velký problém

Nedostatek testosteronu v těle potom s sebou přináší řadu nepříjemných důsledků. Mezi ty nejtypičtější patříztráta nebo snížení sexuální touhy, únava,poruchy erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulace či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu nakonec vede až k neplodnosti.

Tzv. syndrom nedostatku testosteronu je významný u mužůnad 40 let věku a představuje velký zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, srdečně-cévních onemocnění a osteoporózy vede ke snížení délky a kvality života, ” upozorňuje uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. Jak a čím tedy zvýšit hladinu testosteronu? Odpovědí jsou tyto bylinky:

Malajský ženšen

Malajský ženšen je první významnou jihovýchodní asijskou rostlinou, která pomáhá mužům optimalizovat hladinu testosteronu v krvi. Dokáže podpořit libido, zvýšit výkony ve sportu, stimuluje produkci testosteronu a pomáhá s vysokým krevním tlakem. Studie provedená na laboratorních krysách potvrdila, že pomocí této bylinky došlo k významnému zvýšení hladiny testosteronu v těle.

Yohimbin

Další zajímavou rostlinou, která dokáže zvýšit hladinu testosteronu, je yohimbin. Není to úplně bylinka, spíše látka získaná z kůry stromu Yohimbe Pausinystalia rostoucí ve střední Africe. To ovšem nemění nic na faktu, že i yohimbin dokáže zvýšit hladinu testosteronu v krvi. Studie sledující účinky právě této látky odhalila, že přípravek s extraktem yohimbinu může vyvolat ​​stejné účinky jako sildenafil (Viagra). Zároveň potvrdila, že díky yohimbinu už nikdy nebudete muset řešit nízkou hladinu testosteronu v těle.

Česnek

Mezi rostliny, které účinně zvyšují hladinu testosteronu, se řadí také česnek. Podle vědeckých studií je vhodná konzumace jakékoliv formy česneku - sušený, čerstvý, vařený, pečený. Česnek je zkrátka zázračnou rostlinou v jakékoliv podobě. Někteří lidé například užívají také česnekový olej.

Tribulus Terrestris

V našem výčtu rozhodně nesmí chybět ani Tribulus Terrestris, tedy kotvičník zemní. Jedná se o bylinku používanou již po staletí v bylinné medicíně. Účinky kotvičníku zemního ovšem nejsou založeny pouze na babských povídačkách. Nyní již máme k dispozici odborné studie, které potvrzují pozitivní účinky kotvičníku zemního na hladinu testosteronu v mužském těle. Jedna 90denní studie u mužů s erektilní dysfunkcí například zjistila, že užívání kotvičníku zemního zlepšilo sebehodnocení sexuálního zdraví a zvýšilo hladinu testosteronu u sledovaných mužů o 16 %.

Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy k posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu, např. kotvičník zemní. Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek, ” zmiňuje paní doktorka Šrámková.

Basella alba

Basella Alba , bylinka také známá pod názvem indický špenát, se běžně používá v bylinkářství pro účely zlepšení plodnosti. Vědecké studie dokonce zjistily, že extrakty z listů Baselly Alby zvýšily hladiny testosteronu u potkanů.

Saw palmetto

Pozitivní účinky saw palmetto jsou známy již po staletí. V češtině najdete pro tuto rostlinu označení serenoa plazivá. Coby léčivo ji využívali třeba už i američtí indiáni. Saw palmetto dokáže udržet zdravou prostatu, ale také optimální hladinu testosteronu. To opět potvrdily i odborné studie. Ty sledovaly muže ve věku od 45 do 75 let. Nejen, že užívání saw palmetto zpomalilo zvětšování prostaty, ale také u všech mužů navýšilo hladiny testosteronu.

Tongkat Ali

A nakonec zde máme bylinku s podivným názvem Tongkat Ali. Tongkat Ali je bylinka, která roste nejčastěji v Indonésii, Malajsii a Thajsku. Extrakt se vyrábí z kořene a je známý jako silné afrodiziakum. Studie na zvířatech prokázaly, že extrakt z Tongkat Ali dokáže stimulovat sexuální chtíč, milostnou touhu a libido. Zároveň se u všech sledovaných subjektů opět po podání extraktu z této rostliny zvýšila hladina testosteronu v těle.

Zvyšte hladinu testosteronu v těle

Se snižující se hladinou testosteronu se nemusíte smířit. Příroda je mocná čarodějka a poskytla nám spoustu rostlin, které vám pomohou udržet optimální hladinu testosteronu i ve vyšším věku. A navíc žijeme v moderní době, kdy už nemusíte chodit po lesích a loukách a hledat dané květiny. Stačí sáhnout po ověřených doplňcích stravy, které již obsahují účinné množství extraktů z těchto rostlin.

Mezi certifikované výrobky, které napomáhají udržet optimální hladinu testosteronu v těle, se řadí také Zerex Ultragold. Tento přípravek obsahuje extrakt z kotvičníku zemního, macy peruánské a také zinek. Díky tomu podporuje sexuální touhu a celkový výkon, pomáhá udržovat sexuální aktivitu, přispívá k plodnosti, správné reprodukční funkci a k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Je vhodný pro muže ve vyšším věku, kteří se již na vlastní kůži potýkají s problémem snižující se hladiny testosteronu v těle. Stačí si tedy pravidelně každý den vzít po dobu alespoň 3 měsíců jednu tabletku Zerexu Ultragold.

A pokud vás toto téma zajímá blíže, můžete si přečíst článek Jak doplnit hladinu testosteronu bez umělých steroidů.