Trápí vás časté nutkání na malou? Když už jste ale na záchodě nevyčůráte skoro nic? Noční výlety na toaletu jsou už u vás běžnou denní rutinou a to, že musíte prakticky pořád, už nevnímáte jako nic nenormálního? Pak je s největší pravděpodobností vaše diagnóza - zvětšená prostata. Dá se zvětšená prostata ještě nějak léčit, anebo je to už konečná?

Dá se zvětšená prostata léčit?

Nebudeme dlouze chodit kolem horké kaše a rovnou půjdeme k věci. Ano, i zvětšenou prostatu je možné vyléčit. Slouží k tomu několik léčebných postupů:

  1. Léčba zvětšené prostaty pomocí léků;
  2. Léčba zvětšené prostaty pomocí operace;
  3. Léčba zvětšené prostaty pomocí moderních metod - lasery, stenty, botulotoxin;
  4. Léčba zvětšené prostaty pomocí přírodních přípravků.

Vhodnost každé z této metod ovšem musí vyhodnotit váš lékař. Každá jednotlivá možnost je totiž vhodná pro někoho jiného.

Vhodnost léčby zvětšené prostaty

Například léčba léky je vhodná pouze pro pacienty s mírnými až středními močovými obtížemi. Naopak tato možnost není vhodná pro muže „u nichž se kvůli zvětšené prostatě opakovaně vyskytla zástava močení, močová infekce, kameny v močovém měchýři, selhávání ledvin či krvácení do moči,” uvádí MUDr. Otakar Štanc z Urologického oddělení, Nemocnice na Bulovce.

K operační léčbě zvětšené prostaty je zase přistoupeno v případě výskytu těžkých příznaků, které již nereagují na léky. „Mezi tyto komplikace patří opakované zástavy močení, opakované krvácení do moči, městnání moče v ledvinách a selhání funkce ledvin, opakované infekce v močových cestách, zvětšující se zbylý objem moče v měchýři po vymočení, kámen či kameny v močovém měchýři a dále výrazné obtíže dle pocitů pacienta,” vysvětluje MUDr. Jiří Ladman z Urologického oddělení, Nemocnice Písek a.s.

Medicína ovšem neustále směřuje vpřed a přináší nové a nové léčebné postupy. Ani oblast zvětšené prostaty se tomuto pokroku nevyhnula. Mezi tyto nové metody se řadí využití laseru, stentů či botulotoxinu.

Jak funguje léčba zvětšené prostaty pomocí léků?

Pokud váš lékař vyhodnotí, že je pro vás vhodná léčba pomocí léků, je postup jednoduchý. Každý den, někdy až do konce života, budete užívat speciální léky, tzv. Alfablokátory. Tyto léky uvolňují napětí hladkého svalstva prostaty a hrdla močového měchýře. Moč tak díky tomu může snáze protékat.

Jak probíhá operace zvětšené prostaty?

Jestliže jsou vaše potíže závažnějšího charakteru, může vám váš lékař doporučit operaci prostaty. V takovou chvíli dochází buď k odstranění části prostaty přes močovou trubici, nebo k naříznutí hrdla měchýře a odstranění prostaty při otevřené operaci. Výsledkem by mělo být zvýšení průtoku moči a zmírnění vašich příznaků.

MUDr. Jiří Ladman z Urologického oddělení, Nemocnice Písek a.s. popisuje postup odstranění části prostaty přes močovou trubici: „Při výkonu zavádíme do močové trubice úzký trubicovitý nástroj, s jehož pomocí pak elektrickou kličkou v malých řízcích odstraňujeme zbytnělou prostatickou tkáň, která uzavírá močovou trubici a brání odtoku moči. Tkáň následně zašleme na histologický rozbor. Na závěr zákroku zavádíme močovou cévku, jejíž nafouknutý balónek nahrazuje původní tkáň a snižuje tak krvácení po výkonu.

Zvětšená prostata - Léčba přírodní cestou

Lze zvětšenou prostatu vyřešit i přírodní cestou? Je možné vyřešit problémy s močením pomocí bylinek, anebo je potřeba v každém případě přistoupit k léčbě léky nebo k operaci? Dobrá zpráva pro vás - léčba zvětšené prostaty pomocí přírody je možná!

Léky rostlinného původu jsou velmi populární především díky masivní reklamě a snadné dostupnosti bez předpisu,” popisuje tuto možnost MUDr. Otakar Štanc z Urologického oddělení, Nemocnice na Bulovce. „Nejčastějšími složkami jsou plod trpasličí palmy, kořen kopřivy, dýňové semínko, žitný pyl a další. Některé výzkumy potvrzují mírný protizánětlivý efekt rostlinných preparátů, ovlivnění tvorby DHT a potlačení růstových faktorů. Protože se liší nejen složení rostlinných směsí, ale i způsob pěstování a extrakce účinných látek, je velmi složité léky rostlinného původu objektivně zkoumat a jejich účinek vědecky hodnotit. Lze však konstatovat, že mohou mít při dlouhodobém užívání příznivý vliv na močové obtíže u pacientů s mírným stupněm zvětšení prostaty. Zároveň se téměř nevyskytují nežádoucí účinky.

Prevence na prvním místě

Potížím se zbytnělou prostatou ovšem můžete zcela předcházet. Stačí:

● omezit alkoholické nápoje,

● dodržovat zdravý životní styl,

● neprochladnout,

● močit s pravidelných časech,

● pravidelně se hýbat,

● nezadržovat moč na sílu,

● jíst dostatek ovoce a zeleniny,

● omezit spotřebu kofeinu,

● dodržovat dostatečný pitný režim,

● užívat už od mládí podpůrné bylinky a přírodní doplňky stravy.

Začněte ale s péčí o svou prostatu co nejdříve! V padesáti už je pozdě! Ideální věk pro prevenci je věk kolem 30 let. Pokud začnete o své zdraví pečovat včas, mohou se vám problémy s prostatou zcela vyhnout. Ideální je nenechat ji „dozrát” do nepříjemné velikosti.

Doplňky stravy pro každého muže

Perfektním doplňkem stravy, který by měl mít po ruce každý muž, je Prostanax. Prostanax je produkt na přírodní bázi, který díky obsahu vysoce koncentrovaných složek pozitivně ovlivňuje udržení prostaty ve správné kondici. Zlepšuje některé symptomy zvětšené prostaty, působí protizánětlivě a pozitivně ovlivňuje vylučovací funkci ledvin i funkci močového ústrojí. Prostanax se užívá dlouhodobě, po dobu alespoň několika měsíců. Prostanax je volně dostupný na internetu, můžete si jej tedy zakoupit bez nutnosti lékařského předpisu nebo konzultace s vašim lékařem.

Rada na závěr

Rozhodně ale nad svými potížemi nemávejte rukou a neočekávejte, že to samo přejde. Nepřejde!

Pijte dostatek tekutin, dodržujte zásady zdravého životního stylu, několikrát týdně se hýbejte, užívejte přírodní doplňky stravy pro správnou funkci prostaty, pravidelně se vyprazdňujte a nezadržujte příliš dlouho na sílu moč.

To jsou základní tipy, díky kterým se můžete zvětšené prostatě zcela vyhnout. Ale pamatujte, jakmile se vaše potíže začnou stupňovat a přetrvávají delší dobu, na nic nečekejte a ihned navštivte svého lékaře.

 

A co používali ke zlepšení prostaty naši předkové? Odpověď najdete v následujícím článku: