ZEREX - upřímná radost dospělých
close
Andropauza vs. neplodnost. Co se skrývá za mužským přechodem?
Naše tělo

Andropauza vs. neplodnost. Co se skrývá za mužským přechodem?

Ne každý se se stárnutím dokáže vypořádat s grácií. Ještě donedávna charismatický, vyrovnaný, cílevědomý a ambiciózní muž se může jako lusknutím prstů změnit k nepoznání. Nejenom ženy, ale také muži mají své období přechodu, kdy dochází ke změnám psychiky, sexuální aktivity a hladiny pohlavních hormonů. A stejně jako u něžného pohlaví, toto období znamená i pro muže nejednu životní komplikaci.

Co je andropauza?

Andropauza nebo také mužský přechod je období, kdy dochází k postupnému poklesu tvorby pohlavních hormonů. K prvnímu ubývání testosteronu dochází už po 30. roce života. Testosteron ale klesá pozvolna, takže se nedá říct, že jde o stejný proces klimakteria jako u ženy. Příznaky nedostatku testosteronu se začínají projevovat až po 50. roce a u každého muže jsou individuální.

Jaké jsou příznaky?

Mužský přechod s sebou přináší především psychické potíže, které jsou spojené se ztrátou sebevědomí. Muž se musí smířit s odchodem své „mužnosti”. Můžou se objevovat příznaky psychologické, somatovegetativní a sexuální.

Postupná ztráta testosteronu má na svědomí zvýšení napětí, podrážděnost, únavu, úzkost, depresivní nálady, návaly horka, nespavost, svalovou slabost, zhoršení paměti, snížené libido, pokles erekční pohotovosti, zmenšení objemu ejakulátu a snížené vnímání orgasmu.

Rovněž u mužů, podobně jako u žen, dochází ke změnám, které nejsou patrné na první pohled. Může jít například o ubývání kostní hmoty, což může mít za následek zvýšené riziko osteoporózy, zlomenin kyčle a páteře, zvýšení celkového tělesného tuku, zvýšení rizika onemocnění srdce a cév a s tím spojený vznik cukrovky.

Z tohoto výčtu je patrné, že testosteron není pouze hormon, který ovlivňuje mužnost a sexualitu, nýbrž jde o hormon s širokým polem působnosti.

Andropauza a neplodnost

Testosteron je zodpovědný za vznik a vývoj spermií. A právě pokles jeho tvorby ovlivňuje i plodnost. Zmenšení objemu ejakulátu, snížený vznik a kvalita nových spermií mohou být příčinou neplodnosti. Ovšem nedochází k úplnému přerušení tvorby spermií a u některých mužů plodnost zůstává zachována do vysokého věku.

Věnujte pozornost prevenci

Pokud muž provozuje pravidelnou tělesnou aktivitu, nekouří a volí čerstvou stravu bohatou na vitamíny, může toto období překlenout daleko příznivěji. Mimo vyvážené stravy je vhodný i dostatečný spánek, menší stres, pravidelný sex, omezení alkoholu a zhubnutí nadbytečných kil. Od věci není ani užívání vhodných doplňků stravy. Můžete vyzkoušet například Zerex Ultragold, který má příznivý vliv na plodnost a sexuální vitalitu muže.

Zerex ultragold