Ne každý se se stárnutím dokáže vypořádat s grácií. Ještě donedávna charismatický, vyrovnaný, cílevědomý a ambiciózní muž se může jako lusknutím prstů změnit k nepoznání. Nejenom ženy, ale také muži mají své období přechodu, kdy dochází ke změnám psychiky, sexuální aktivity a hladiny pohlavních hormonů. A stejně jako u něžného pohlaví, toto období znamená i pro muže nejednu životní komplikaci.

Co je andropauza?

Andropauza nebo také mužský přechod je období, kdy dochází k postupnému poklesu tvorby pohlavních hormonů. K prvnímu ubývání testosteronu dochází už po 30. roce života. Testosteron ale klesá pozvolna, takže se nedá říct, že jde o stejný proces klimakteria jako u ženy. Příznaky nedostatku testosteronu se začínají projevovat až po 50. roce a u každého muže jsou individuální.

Jaké jsou příznaky?

Mužský přechod s sebou přináší především psychické potíže, které jsou spojené se ztrátou sebevědomí. Muž se musí smířit s odchodem své „mužnosti”. Můžou se objevovat příznaky psychologické, somatovegetativní a sexuální. Postupná ztráta testosteronu má na svědomí zvýšení napětí, podrážděnost, únavu, úzkost, depresivní nálady, návaly horka, nespavost, svalovou slabost, zhoršení paměti, snížené libido, pokles erekční pohotovosti, zmenšení objemu ejakulátu a snížené vnímání orgasmu.

Rovněž u mužů, podobně jako u žen, dochází ke změnám, které nejsou patrné na první pohled. Může jít například o ubývání kostní hmoty, což může mít za následek zvýšené riziko osteoporózy, zlomenin kyčle a páteře, zvýšení celkového tělesného tuku, zvýšení rizika onemocnění srdce a cév a s tím spojený vznik cukrovky. Z tohoto výčtu je patrné, že testosteron není pouze hormon, který ovlivňuje mužnost a sexualitu, nýbrž jde o hormon s širokým polem působnosti.

Andropauza a neplodnost

Testosteron je zodpovědný za vznik a vývoj spermií. A právě pokles jeho tvorby ovlivňuje i plodnost. Zmenšení objemu ejakulátu, snížený vznik a kvalita nových spermií mohou být příčinou neplodnosti. Ovšem nedochází k úplnému přerušení tvorby spermií a u některých mužů plodnost zůstává zachována do vysokého věku.

Věnujte pozornost prevenci

Pokud muž provozuje pravidelnou tělesnou aktivitu, nekouří a volí čerstvou stravu bohatou na vitamíny, může toto období překlenout daleko příznivěji. Mimo vyvážené stravy je vhodný i dostatečný spánek, menší stres, pravidelný sex, omezení alkoholu a zhubnutí nadbytečných kil. Od věci není ani užívání vhodných doplňků stravy. Můžete vyzkoušet například Zerex Ultragold, který má příznivý vliv na plodnost a sexuální vitalitu muže. Zerex ultragold