Věděli jste, že i muži, stejně jako ženy, mají svůj „přechod”? Ano! Jmenuje se andropauza a jedná se o období, kdy pánům výrazně klesá hladina hormonů v těle, zejména pak testosteronu. Je to náročné období plné zvratů, špatné nálady, emočního vypětí, citových výlevů i fyzických změn. Jaký vliv ovšem může mít andropauza, neboli mužský přechod, na vaši plodnost? Je muž po „přechodu” stále plodný, anebo se s tím může rovnou rozloučit? Je muž i po „přechodu” stejný, anebo je to po přechodu úplně jiná osoba? Na to se podíváme právě zde.

Andropauza vs. neplodnost

V prvé řadě je nutné si uvědomit, co to vlastně ta andropauza, nebo chcete-li mužský přechod, je. Mužský přechod představuje období, kdy dochází k výraznému poklesu tvorby pohlavních hormonů, zejména testosteronu.

Testosteron je základní mužský pohlavní hormon, který dělá muže mužem. Stojí nejen za vaším libidem, typickými mužskými rysy, ale také, a to především, za vaší plodností. Právě hladina testosteronu ovlivňuje kvalitu vašich spermií, jejich množství, pohyblivost i životnost.

Samozřejmě, že existuje mužský přechod (klimakterium virile). Někdo to však dokáže zvládnout, u jiného to může vést k životní tragédii,” uvádí uznávaný český sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc. a doplňuje tip k řešení této situace: „Otevřený rozhovor mezi partnery je často univerzálním lékem. Pokud to nedokáží sami, pomůže terapeut.

Může tedy mužský přechod ohrozit i vaši plodnost?

Pokud vám tedy tento základní mužský hormon výrazně poklesne, může to mít za následek i snížení vaší plodnosti. Avšak na andropauzu je nutné se dívat ještě i ze širšího úhlu pohledu.

Andropauza přichází u mužů ve vyšším věku, zhruba po 50. roce života. To znamená, že takový muž se nepotýká pouze s úbytkem testosteronu v těle, ale také s dalšími zdravotními problémy, které taktéž mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií. Samotné stárnutí má významný vliv na mužskou sexuální funkci, na kvalitu spermií a plodnost. To vše přispívá ke snížené plodnosti, k prodlouženému času nutnému k oplodnění partnerky, k vyššímu poškození DNA, k vysoké míře potratů a ke zvýšené prevalenci fetálních vývojových vad.

Mužský přechod není jediným problémem

Podle velice detailní odborné studie z roku 2014 je tedy potřeba přistupovat k plodnosti u starších mužů z širšího úhlu pohledu. Na jedné straně za tím může stát snížená hladina testosteronu, ale na straně druhé mohou být na vině úplně jiné příčiny skrývající se například ve zdravotním stavu daného muže.

Zároveň by podle odborníků neměli lidé zbytečně odsouvat založení rodiny. Ať už jste totiž zdravý jako řípa, stejně po 40. roku života kvalita spermií přirozeně klesá. Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan to vysvětluje: „S vyšším věkem bohužel dochází k vyšší míře oxidačního poškození DNA spermií. Proto, i když bude počet spermií v ejakulátu u muže ve věku 20 let a 40 let stejný, bude šance oplodnit vajíčko s přibývajícími roky nižší.

Urolog MUDr. Viktor Vik z kliniky Gennet doplňuje: „Kolem 40 let začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý. Stejně jako u žen platí, že ideální doba, kdy by měli plodit děti, je mezi 18 až 30 lety.” Proto je ideální začít plánovat rodinu ještě do 40. roku života.

Jaká tajemství se za mužským přechodem skrývají?

Kromě snížené plodnosti s sebou andropauza přináší ještě i další negativum - erektilní dysfunkci či problémy s erekcí. Jak se totiž snižuje hladina testosteronu v těle, snižuje se také mužské libido, začínají se objevovat problémy s erekcí a celkově muž pociťuje zhoršování svého sexuální života. Opět za vším stojí testosteron.

Potvrdila to také studie z roku 2005 s názvem „Erectile dysfunction and andropause symptoms in infertile men”. V té vědci sledovali 302 mužů ve vyšším věku, kteří se již potýkali s andropauzou. 38 % z těchto mužů na sobě zpozorovalo významné příznaky andropauzy, jako byla erektilní dysfunkce, snížení plodnosti nebo zhoršení jejich sexuálních funkcí.

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vyjmenovává další charakteristické projevy úbytku testosteronu v mužském těle: „Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalitaúbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horkanespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

Je muž i po „přechodu” stále stejný?

Takové výrazné změny dokáží samozřejmě zamávat s psychikou i toho nejsebevědomějšího alfa samce. Není proto výjimečné, že je muž po přechodu trochu jiný. Může se začít chovat jinak, může se začít věnovat koníčkům, které doposud vůbec neměl, anebo si může najít mladou partnerku.

Poslední možnost je velice častá, a tak se mnohdy mužský přechod spojuje právě s touhou po mladé partnerce. Ale tak tomu úplně není. Tento jev není nijak spojený s mužským přechodem, a spíše je to jen následek všech těch životních změn, kterými si muž prošel, než jejich součástí.

„Nedostatek testosteronu neovlivňuje jen sexuální funkce. Muži na něj reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější a vztahovační, mají sklony k depresivním náladám. To pak s sebou přináší partnerské problémy a napětí ve vztahu. Přitom vhodná léčba dokáže tyto potíže výrazně zlepšit,“ vysvětluje v tomto článku sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Je možné se mužskému přechodu vyhnout? A jak zmírnit jeho následky?

Je možné se mužskému přechodu nějak vyhnout? Může mu muž předcházet? A jak zmírnit jeho následky? Základem je samozřejmě zdravý životní styl, a to už od mládí. Není možné začít žít zdravě až v padesáti a čekat, že se vám přechod vyhne. Snažte se žít zdravě, pravidelně se hýbat a jíst vyváženou a pestrou stravu už od mládí. Nenechávejte to „na pak”. Pak už může být pozdě.

Nižší produkce hormonů je výraznou známkou stárnutí mužského organismu,“ vysvětluje endokrinolog Luboslav Stárka v článku pro portál i60.cz. „Muž je ve vyšším věku odsouzen do méně výrazné role, ztrácí známky své mužské kvality a mnozí se s tím velmi obtížně vyrovnávají. Do značné míry je to genetická záležitost. Jsou rodiny nebo oblasti ve světě, kde se muži dožívají vysokého věku, jinde je běžné úmrtí mužů v šedesáti. Psychický a fyzický stav mužů hodně ovlivňuje životní styl. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu, absence fyzické aktivity, to všechno život zkracuje a může dotyčného připravit až o dvacet let života.

Pomůže vám příroda

A pokud se už pomalu blížíte do inkriminovaného věku, můžete tomu předcházet s pomocí bylinek a síly přírody. Skvělou volbou je Zerex Ultragold. Ten pomáhá zralým mužům udržet přirozenou hladinu testosteronu v těle. Není to ale žádný lék, nýbrž jen doplněk stravy. Proto toto udržování optimální hladiny testosteronu v těle probíhá na přirozené bází. Rozhodně vám Zerex Ultragold nebude doplňovat testosteron do těla.

Zerex Ultragold obsahuje vysoce koncentrované složení účinných látek, které zvyšuje chuť na milostné hrátky, dlouhodobě udržuje sexuální kondici v každém věku, posiluje mužské libido a přispívá k duševní pohodě. Zerex Ultragold je určený výhradně pro zralé muže a měl by se užívat minimálně po dobu tří měsíců.

Se Zerexem Ultragold se už mužského přechodu bát nemusíte. Zerex Ultragold si můžete objednat zcela volně online, bez nutnosti lékařského předpisu.

 

Je pravda, že muži v menopauze bývají nevěrní? Odpověď se dozvíte v dalším článku: