Který muž by neznal nejznámější mužský pohlavní hormon?! Řeč je o testosteronu, mužském pohlavním hormonu, který se tvoří ve varlatech a má vliv na celý nejen sexuální život muže. Ovlivňuje například i to, jak všichni muži na světě vypadají - že mají spoustu svalů, že mají chlupatou hruď, anebo že mají hluboký hlas. Za tím vším stojí testosteron. Bez něj by na světě vlastně nebyl jediný muž, byly by zde pouze ženy. Přibývající věk jeho tvorbě ale příliš neprospívá, ba naopak.

Co je možné očekávat, pokudhladina testosteronu rapidně klesne? Jak na sobě poznat nedostatek testosteronu? Jak jednoduše odhalit, že jej máte v těle málo? Výstrahou jsou symptomy, dávající najevo, že se něco děje. Vybrali jsme pro vás 5 nejvýznamnějších signálů, které vám okamžitě napoví, že v těle máte nedostatek testosteronu.

1. Nedostatek testosteronu a nechuť k sexu

Podle Dr. Josepha Alukala z NYU Langone Medical Center v New Yorku je ztráta chuti na sex jednoznačným signálem úbytku hladiny testosteronu: „Sexuální libido sice postupně s přibývajícím věkem klesá, ale jakmile dochází k náhlému poklesu sexuální touhy, pak se jedná o jasné znamení poklesu testosteronu.”

Nedostatek testosteronu snižuje chuť na sex, takže klesá i libido. Je úplně normální, že s narůstajícím počtem roků se snižuje hladina testosteronu, a proto zákonitě přichází i menší chuť na sex.

Hladina testosteronu klesá postupně od 35 let výše. Více ohroženi jsou muži obézní, trpící cukrovkou, nemající pohyb. Zejména obezita a cukrovka tzv. 2. typu představují doslova epidemii 21. století a zvláště u mužů s cukrovkou se setkáváme s nedostatkem testosteronu a poruchou erekce dříve než u stejně starých, zdravých mužů,” uvádí MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Studie z roku 2006 sledovala vztah mezi sexuálním libidem a hladinou testosteronu u stárnoucích mužů. Cílem bylo posoudit sílu a význam asociace mezi stárnutím mužů, silou jejich libida a koncentrací testosteronu. V počáteční fázi studie bylo sledováno 1 632 mužů ve věku 40 - 70 let. Výsledky této studie jasně ukázaly silnou závislost mezi mužským libidem a výší hladiny testosteronu. Analýzy prokázaly, že čím vyšší hladinu testosteronu v těle muž měl, tím měl také větší chuť na sex.

2. Nedostatek testosteronu a problém s erekcí

Erekce se spojuje stejně i s testosteronem. Pokud je testosteronu v těle nedostatek, nastává problém s erekcí. Tento hormon je významným v případě podpory receptorů, které jsou v mozku a právě kvůli nim se tvoří oxid dusnatý, který je jakýmsi „startérem“ mužské erekce. Pokud budete mít nedostatek testosteronu v těle, přihlásí se problémy s erekcí. Stejně tak budete mít problém dosáhnout jí těsně před sexem nebo jí jen tak udržet při sexu. Nepříjemná erektilní dysfunkce však není zapříčiněná jen nedostatkem testosteronu. Vliv na ní má celá řada dalších symptomů, týkajících se převážně zdraví a věku muže.

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. vyjmenovává další charakteristické projevy úbytku testosteronu v mužském těle: „Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu. Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita,úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka,nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu zároveň vede k neplodnosti.

3. Nedostatek testosteronu a málo energie

Nedostatek testosteronu znamená také vyšší únavu a nedostatek fyzických sil a energie. Je to častý projev u vícera mužů. Dostatečně spíte, ale i přesto jste neustále unavení a bez energie? Pak tyto příznaky berte vážně! Stejně tak nepodceňujte častou nízkou motivaci do dalších dnů, či do práce a také nechuť prožívat svůj volný čas aktivněji.

Studie z roku 2007 jednoznačně uvedla, že příznaky nedostatku testosteronu v mužském těle jsou doprovázeny jak sexuálními příznaky, tak i těmi nesexuálními, jako je například právě snížená vitalita a energie muže.

MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM popisuje typické příznaky nedostatku testosteronu: „Únava, snížená výkonnost, ztráta svalové hmoty a vyšší sklon k obezitě patří ke známkám nedostatku testosteronu. Výjimkou není ani podrážděnost, horší soustředění, nervozita, deprese a nespavost. Tyto projevy si ale s nedostatkem testosteronu spojuje málokdo. Když se podobné změny objeví u padesátileté ženy, okolí začne její chování hned vysvětlovat tím, že "je v přechodu", u muže nás nic podobného nenapadne.

4. Nedostatek testosteronu a nízký objem ejakulátu

Nedostatek testosteronu vede i k nižšímu objemu ejakulátu (semene). V této souvislosti platí zásada, že čím více testosteronu budete mít v těle, tím více ejakulátu (semene) se bude moci vytvořit. Pokud testosteronu bude málo, objem spermií a semene prudce klesne. Uvedla to mimo jiné i paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

Pokles testosteronu v těle muže považujeme za jeden z významnýchrizikových faktorů pro vznik infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob,“ vysvětluje prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc. „Zvyšuje u postižených pacientů riziko úmrtí, a to až dvojnásobně. Je zajímavé, že muži, kteří mají po celý život poměrně vyrovnanou hladinu testosteronu, se často dožívají devadesáti let!

5. Vypadávání vlasů

Myslíte si, že padání vlasů je zapříčiněné jen vyšším věkem? Možná to tak je, ale... Je možné, že takto o sobě dává vědět právě nedostatek testosteronu. Pravdou je, že testosteron má vliv i na růst a životnost vlasů a ochlupení. Pokud je ho v těle málo, vlasy přestávají růst a dříve vypadávají. Už tušíte, proč je něco v nepořádku? Začněte řešit nedostatek testosteronu ještě dnes, aby nakonec nebylo příliš pozdě!

Paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. radí, co dělat, když vykazujete tyto typické příznaky nedostatku testosteronu: „Pokud má muž příznaky typické pro nedostatek testosteronu, měl by vyhledat lékaře, sexuologa či androloga a nechat se odborně vyšetřit. Vyšetření hladiny testosteronu provádíme biochemickými testy. Odběr krve je vhodné realizovat mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu během dne kolísá. Pokud je hladina testosteronu nízká, doporučuje se měření opakovat 1-2krát. Jednorázový laboratorní nález nízké hladiny testosteronu zvláště bez příznaků uvedených výše ještě ale nemusí znamenat, že pacient trpí syndromem nedostatku testosteronu. Avšak ani subjektivně prožívané příznaky nemusí být specifické (únava, snížení svalové síly, poruchy paměti), proto je nutné vyloučit např. onkologické onemocnění, depresi, demenci. Rozhodně však apeluji na vyšetření lékařem.

Nedostatek testosteronu a bylinky

Pomoci vám mohou rostlinky a bylinky. Mezi účinné rostliny, které pomáhají udržet optimální hladinu testosteronu, patří kotvičník zemní (Tribulus terrestris). Potvrdila to tato studie. Sledovala muže ve věku od 14 do 60 let a trvala od 2 do 90 dnů. Během této doby bylo zjištěno, že kotvičník zemní může zvýšit hladinu testosteronu v těle.

Také paní doktorka MUDr. Taťána Šrámková, CSc. doporučuje užívání kotvičníku zemního: „Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek testosteronu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady s lékařem doplněk stravy s kotvičníkem zemnímk posílení organismu, ke zvýšení energie, síly a celkové tonizaci organismu. Avšak pozor, kotvičník není určený k léčbě nedostatku testosteronu, potence či plodnosti, není lék, nemá farmakologický účinek.

Účinné množství kotvičníku zemního najdete v certifikovaném doplňku stravy Zerex Ultragold. Zerex Ultragold podporuje libido, zvyšuje chuť na sex, tonizuje sexuální zdraví muže a udržuje přirozenou hladinu testosteronu v těle. Užívejte tedy pravidelně Zerex Ultragold a nedostatek testosteronu u vás nebude mít šanci.